Prvi put u istoriji Rusija, koja ima najveće arktičke teritorije na planeti, dobila je sveobuhvatnu biblioteku posvećenu razvoju, proučavanju i naseljavanju severnih zemalja.
Arktička obala Rusije počela je da se istražuje u 17. veku, a 1648. Semjon Dežnjov, ruski moreplovac, putopisac i istraživač severnog i istočnog Sibira, otkrio je Beringov moreuz, između Čukotke i Aljaske. Krajem 18. veka na mapu je ucrtana cela severna obala Evroazije. Međutim, do danas niko nije na ovakav način objedinio iskustva o osvajanju Severa.
Ipak, izdavačka kuća „Alfaret“ iz Sankt Peterburga odlučila je da popuni tu prazninu i sabrala je dela ruskih i stranih autora prevedena na ruski jezik.
„To su knjige koje se tiču Arktika, arktičke teritorije Rusije, putovanjima Rusa i stranaca na Arktik, počev od 1870. do 1956. godine, do sovjetskog Arktika“, rekla je za Sputnjik Marina Leonidovna, generalna direktorka izdavačke kuće.
Biblioteka ima četiri tematske oblasti: istorijske knjige, uključujući dnevnike ekspedicija i memoare pionira u otkrivanju Arktika, etnografske publikacije, gde je predstavljena literatura o životu i istoriji malih naroda Severa, periodična i savremena izdanja sa arktičkom tematikom i geografske publikacije — atlase, mape i planove.
Na primer, predstavljen je rukopisni atlas Arhangelske gubernije iz 18. veka, u kome se nalazi više od 270 strana sa opisom te teritorije, koja je zahvatala prostor od Norveške do Urala i više od 100 mapa.
„To je istorijski spomenik koji održava Arhangelsku guberniju, koja je bila najveća u doba ruske imperije“, dodala je Leonidovna.
Na primer, na policama ove neobične biblioteke nalazi se i knjiga „Godina na Severu“ ruskog etnografa i publiciste Sergeja Maksimova. Opis njegovog putovanja postao je polazna tačka u razvoju interesovanja za naučno istraživanje ruskog Severa.