Kako piše bugarski portal „Dnevnik“, pitanje o tome da evropski proizvođači isporučuju proizvode različitog kvaliteta u različitim državama EU, Manolova je pokrenula 2017 godine, kada je rekla da dečji pire u Bugarskoj skoro 90 odsto skuplji, neko proizvod iste marke u drugim državama EU, ali da je pri tome i lošijeg kvaliteta. To je otkriveno tokom istrage koju je sprovela Bugarska agencija za bezbednost hrane. Prema rečima ministra poljoprivrede Rumena Porožanova, 16 od 30 istraženih proizvoda je za 20-70 odsto skuplje nego u drugim državama EU, a 20 odsto od njih ima niži kvalitet.
„Dijapazon cena se koleba od 20 do 70 odsto. To se vidi u cenama na mlečne proizvode i čokoladu. Razliku u cenama se ne može nazvati beznačajnom, to nije 5-10 odsto koje se može objasniti nekim logičnim, transportnim rashodima ili nečim drugima“, izjavio je ministar.
Nakon toga bugarski ombudsman je podnela Evropskom parlamentu peticiju sa zahtevom da se promeni u Direktivi o nelojalnoj konkurenciji komercijalne prakse sa ciljem da se prekine proizvodnja i prodaju proizvoda nekih brendova, ali sa različitim sastavom i kvalitetom u državama EU.
U aprilu 2018. godine Manolova je predstavila novi trgovinski mehanizam u kojem se značajno mesto udeljuje borbi protiv dvojnih standarda prilikom proizvodnje hrane. U januaru 2019. godine Komisija EP je prema peticiji priznala inicijativu Manolove apsolutno osnovane.
„To je bitka svih evropskih građana protiv uvredljive prakse ekonomski jakih multinacionalnih kompanija prema različitim ljudima, kada im oni prodaju proizvode niskog kvaliteta. Ova tema pokazuje koliko vremena i napora je potrebno da administracija Bugarske čuje glas građana i dokazuje da su mehanizmi njihovog učešća prilikom donošenja odluka neefikasni“, napisala je Manolova.