„To zahteva naknadno formiranje preduslova koji bi doprineli daljem napretku na putu ka nuklearnom razoružanju. To pre svega podrazumeva poboljšanje strateške situacije u određenim regionima i u svetu u celini. To je moguće samo uzimajući u obzir čitav niz faktora koji utiču na stratešku stabilnost i međunarodnu bezbednost“, rekao je Nebenzja na zasedanju Saveta bezbednosti o problematici Sporazuma o neširenju nuklearnog oružja.
Nebenzja je u te faktore svrstao ničim neograničeno raspoređivanje američkih globalnih sistema protivraketne odbrane, razvoj visokopreciznih strateških ofanzivnih oružja sa nenuklearnim punjenjem, izglede za postavljanje ofanzivnog oružja u svemir, narušavanje sistema međunarodnih dogovora i sporazuma u oblasti bezbednosti i stabilnosti i kontrole naoružanja, pokušaje da se oslabe odbrambeni potencijali drugih zemalja nelegitimnim metodama jednostranog pritiska sankcijama zaobilaženjem Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.
„Bez rešavanja tih problema teško da je moguće postići stanje međunarodne bezbednosti koje je povoljno za dalje korake na putu ka nuklearnom razoružanju“, istakao je diplomata.
Tokom zasedanja ministri spoljnih poslova Nemačke i Francuske pozvali su Rusiju i Sjedinjenih Američkih Država da nastave proces smanjenja nuklearnog oružja.
Sve veće protivrečnosti između učesnika Sporazuma o neširenju nuklearnog oružja dovode do podrivanja mehanizama njegovog rada i revizije opšteprihvaćenih normi, dodao je Nebenzja.
„Nažalost, uprkos svim nesumnjivim uspesima Sporazuma treba priznati da se njegovoj 20. godišnjici i narednoj revizionoj konferenciji približavamo u veoma teškim uslovima“, ocenio je on.
Prema njegovim rečima, u okviru Sporazuma o neširenju nuklearnog oružja primećuju se protivrečnosti i nesuglasice između različitih grupa država.
„Opštepriznate norme i mehanizmi u oblasti neširenja nuklearnog oružja podvrgavaju se podrivanju i reviziji“, konstatovao je stalni predstavnik Rusije u UN.
On je objasnio da se radi o pokušaju da se Sporazum iskoristi za svođenje političkih računa, među kojima su i pitanja koja nemaju veze sa Sporazumom.
„Rusija deli plemeniti cilj izgradnje sveta bez nuklearnog oružja i daje značajan doprinos daljem smanjenju strateškog ofanzivnog oružja“, naveo je on.
Diplomata je podsetio da je Rusija prošle godine dostigla nivo naoružanja propisanog Sporazumom START-3 i smanjila svoj nuklearni potencijal za više od 85 odsto.