Uprkos svim naporima manastira Miholjska prevlaka i bratstva pravoslavne omladine, vlast države Crne Gore zvanično je odlučila da crkvicu-krstionicu, posvećenu Svetom Petru Drugom Lovćenskom Tajnovidcu, sruši u utorak drugog aprila u 09.00 časova.
„Mi ostajemo na ovome svetome mjestu koje je natopljeno mučeničkom krvlju 72 Sveta Prevlačka mučenika, koji će sa nama tog dana biti tu da vide ko ulazi u svetinju njihovu, da razori hram Božji. Pozivamo vas, svu djecu Oca našega nebeskoga, da nastavite da se molite za nas, a osobito za one koji su donijeli ovu odluku. Neka je slava Bogu našem, kroz sve vrijeme i svu vječnost“, stoji na zvaničnoj Fejsbuk stranici manastira Miholjska prevlaka, uz dodatak da će Sveta liturgija Pređeosvećenih darova biti služena sjutra u 07.30 časova u crkvici-krstionici Svetog Petra Lovćenskog Tajnovidca, kada je i zakazan dolazak rušilačkih bagera.
„Ovo će ujedno biti i prva Sveta liturgija služena u njoj, a nadamo se i molimo Boga da ne bude i poslednja. Liturgijom će načalstvovati iguman našeg bratstva, arhimandrit Benedikt“, stoji u saopštenju manastira.
Osim manastira, apel da se crkva Petra Drugog Tajnovidca nikako ne ruši, uputile su i sve opozicione političke partije u opštini Tivat, zatim Nova srpska demokratija, Prava Crna Gora, kao i Demokratska srpska stranka.
Ukoliko se najava rušenja ostvari, nakon bezumnog rušenja Njegoševe kapele na Lovćenu, još jedna crkva u Crnoj Gori, koja nosi ime ovog slavnog crnogorskog vladike, mogla bi doživjela identičnu sudbinu. Međutim, navodnu brigu nadležnih o očuvanju prostora u Boki kroz rušenje krstionice od 11 kvadratnih metara, a pored stotina nelegalno sagrađenih objekata u Tivtu i Boki, mnogi prevashodno tumače kao politički akt.
Komentarišući stalno podizanje tenzija i novi atak na SPC, novinar i analitičar Matija Nikolić podsjeća da je agresivniji napad na Srpsku pravoslavnu crkvu u Crnoj Gori počeo zapravo nekoliko mjeseci uoči parlamentarnih izbora 2016. godine, kada je vladajuća Demokratska partija socijalista (DPS) u izmjene svog partijskog programa unijela i poseban stav o crkvi.
Sa druge strane, Nikolić napominje da su Milo Đukanović, kao i mnogi visoki funkcioneri vlasti u međuvremenu postali omiljeni gosti u Vatikanu. Samo prije nekoliko dana i predsjednik Parlamenta Ivan Brajović boravio je u nezvaničnoj posjeti Vatikanu (koju je, doduše, u medijima predstavio kao zvaničnu), pozvavši tada papu bukvalno na ulici da dođe u Crnu Goru, iako je Brajović bio samo jedan među 3.040 osoba koje su tokom opšte audijencije tog dana došle u priliku da pozdrave poglavara Katoličke crkve na Trgu Svetog Petra u Rimu.