„Sada oružane snage ponovo usvajaju veštinu iznenadnog raspoređivanja, prilagođavajući se novoj strategiji Pentagona, poznatoj kao ’Dinamika upotrebe sile‘, po kojoj vojska treba da održava ravnotežu snaga sa protivnikom kroz nepredvidljive pokrete trupa“, piše list.
Kao primer „Stars end strajps“ navodi iznenadno prebacivanje pešadijskog bataljona američke vojske iz Teksasa u Poljsku sredinom marta. Takav korak podseća na vreme Hladnog rata, kada je mobilizacija američkih jedinica bez njihovog ranijeg upozoravanja bila jedna od specifičnosti strategije borbe protiv Sovjetskog Saveza, navodi list.
„To će biti redovno. Za svakog našeg protivnika, gde god da se nalazi, biće nepredvidljivo. I to je dobro za našu nacionalnu bezbednost. Stvar je u obuzdavanju (protivnika) i spremnosti (snaga)“, citira list general-majora Džona Gronskog, zamenika komandanta Nacionalne garde SAD u Evropi.
Ranije je zamenik sekretara Saveta bezbednosti Rusije Mihail Popov u intervjuu za list Ministarstva odbrane Rusije „Crvena zvezda“ naveo da NATO prebacuje snage ka ruskim granicama. Alijansa takođe, prema njegovim rečima, vraća sistem transatlantskog prebacivanja pojačanja iz SAD i Kanade, kao za vreme Hladnog rata.
Kako je naveo Popov, brojnost kontingenta Alijanse za brzo reagovanje za dve godine porastao je sa 25 na 40 hiljada ljudi.