„Smatram da su komentari turskog predsednika Erdogana veoma uvredljivi za Australijance i vrlo bezobzirni u ovom vrlo osetljivom okruženju. Oni su uvredljivi, jer vređaju sećanje na naše ANTAK-e (Australijski i novozelandski vojni korpus) i narušavaju zakletvu koja je uklesana u kamenu na Galipolju. Ne prihvatam izgovore koji su ponuđeni za te komentare“, naglasio je Morison.
Premijer je dodao da će čekati da turske vlasti odgovore na njegove zahteve da se Erdoganovi komentari povuku.
„Čekaću da vidim kakav je odgovor turskih vlasti pre preduzimanja daljih mera, ali mogu da vam kažem da su sve opcije na stolu“, nastavio je Morison, naglašavajući da će se ambasador Australije u Turskoj kasnije danas sastati s članovima Erdoganove vlade.
U nizu eksplozivnih komentara o masovnoj pucnjavi u džamijama na Novom Zelandu, turski predsednik Redžep Tajip Erdogan izjavio je da će svako ko u Tursku dođe antimuslimanski nastrojen biti vraćen u kovčegu „kao što su vraćene njihove dede“ za vreme Prvog svetskog rata tokom Galipoljske kampanje.
Morisonova izjava usledila je kao odgovor na Erdoganov vatreni govor tokom kampanje, gde je on proklinjao Novi Zeland i Australiju zbog slanja trupa u Tursku tokom Galipoljske kampanje tokom Prvog svetskog rata, navodeći da su imali antimuslimanske pobude.
I ministar spoljnih poslova Novog Zelanda Vinston Piters tokom ovonedeljne posete Turskoj planira da izrazi nezadovoljstvo zbog izjave turskog predsednika.
Govoreći ranije povodom 104. godišnjice bitke za Kanakale, poznate kao Galipoljska kampanja, Erdogan je upozorio da će svako ko u Tursku dođe antimuslimanski nastrojen biti vraćen u „sanduku“.
U petak 15. marta se u dve džamije u gradu Krajstčerču na Novom Zelandu dogodila pucnjava u kojoj je ubijeno 50 i ranjeno 50 osoba. Novozelandska premijerka Džasinda Ardern nazvala je tu tragediju terorističkim napadom. Uhapšena su tri osumnjičena za učešće u napadu, među kojima i australijski državljanin. Jedan od njih optužen je za ubistvo. To je najveći masakr u zemlji od 1943. godine, kada su tokom nereda u zatvoru za ratne zarobljenike u Federstounu ubijeni jedan Novozelanđanin i 48 japanskih vojnika.