Mere bezbednosti su ogromne. Sve je ograđeno, policije i volontera ima na svakom koraku. Postavljeni su punktovi sa detektorima i na ulazu se vrše rigorozne provere.
U selu je smešteno više od tri hiljade sportista i članova delegacija iz celog sveta.
Krasnojarsk se skoro šest godina spremao za ovaj događaj. Zbog Univerzijade nisu građeni samo novi stadioni, arene, mostovi i saobraćajnice u gradu, nego je i rekonstruisana i sagrađena i nova infrastruktura u studentskom gradu Sibirskog federalnog univerziteta, koja je sada preimenovana u „univerzitetsko selo“.
„U okviru priprema za Univerzijadu izgrađana su tri nova internata u kojima su sada smešteni sportisti i delegacije, a koji će potom ostati Univerzitetu i studentima. Pored toga, ovde je izgrađena i nova mala dvorana za laku atletiku. Sad se tu privremeno nalazi glavni restoran u ’selu‘, a posle Univerzijade će se on pretvoriti u veliki sportski objekat u kome će moći da se organizuju takmičenja u lakoj atletici i različite vrste sportskih takmičenja. I treći objekat koji je izgrađen je medicinski centar, ili kako se drugačije zove, poliklinika ’univerzitetskog sela‘. Ona je opremljena po najsavremenijim standardima i na prvom mestu će raditi kao zdravstvena ustanova za studente i zaposlene na Univerzitetu“, rekao je za Sputnjik Denis Brančukov, zamenik generalnog direktora Direkcije „Univerzijade 2019“.
Krasnojarsk je studentski grad, u kome, prema različitim procenama, studira i do 100 hiljada studenata. Sibirski federalni univerzitet je najveći univerzitet u istočnom delu Rusije i u okviru njega radi više fakulteta.
„Mi se trudimo da pozivamo najuglednije predavače da bi studentima bilo interesantno da se ovde školuju. I zahvaljujući Univerzijadi, mi dodatno stvaramo stimulans za razvoj studentskog pokreta i Univerziteta“, dodao je Brančukov.
On navodi da je u okviru „univerzitetskog sela“ izgrađen i stadion za fudbal, ragbi i druge slične sportove.
„Sve to posle Univerzijade ostaje Univerzitetu, i naravno drastično poboljšava njegovu infrastrukturu, pa samim tim čini tu ustanovu privlačnom za studente iz drugih regiona, možda čak i iz drugih država. Mi već sada vidimo da je on prilično popularan i nadam se da će ta infrastruktura koja se pojavila zahvaljujući Univerzijadi, pomoći u daljem razvoju Univerziteta“, rekao je Brančukov.
Dok traje Univerzijada, studenti su se iselili iz svojih soba i ustupili su ih gostima iz inostranstva i drugih regiona Rusije.
U „selu“ se vijore zastave zemalja-učesnica. Mladi sportisti na raspolaganju imaju ogromnu sportsku salu, svoju poštu, supermarket, prodavnicu suvenira, čak i salon lepote. U okviru sela radi čak i Centar religije, gde je predstavljeno sedam konfesija.
Učesnici Univerzijade imaju i svoje trgove, parkove, ulice. Tu se održavaju koncerti i drugi događaji.
Za sportiste i goste „univerzitetskog sela“ otvorena je i interaktivna etno zona, gde se mogu upoznati sa kulturom naroda Sibira. Na njenoj teritoriji su postavljene jurte, kao i nošnja severnih naroda, koja se može čak i isprobati. Ko želi, ima priliku i da nauči da pravi suvenire od krzna ili da se bavi obradom drveta.
Tokom dana, u etno zoni radi i kontaktni Zoološki vrt, čije su glavne „zvezde“ severni jeleni, odnosno, irvasi i sibirski psi — lajke.
U ulozi vodiča u etno zoni je lik iz ruskih bajki — Baba Jaga (veštica), koja ih podučava ruskim poslovicama i izrekama i govori o tradicionalnom načinu života.
U glavnom „seoskom“ restoranu se služe jela raznih nacionalnih kuhinja, a kuvari kažu da su peljmeni, odnosno sibirski ravioli, najpopularnije jelo.
„Univerzitetsko selo“ ima i svog gradonačelnika — Maksima Orešnikova. On je ranije radio u organizacionom odboru Izvršne direkcije Svetske zimske univerzijade 2019. u Krasnojarsku i bio je zamenik generalnog direktora Direkcije Univerzijade. Sada mu je, kaže, najvažnije da sportisti tokom Univerzijade osete atmosferu gostoprimstva i srdačnosti.