„Ako te zemlje ne postanu članice EU, rizikujemo povratak u ’90. Mislim da je to pitanje rata ili mira“, rekao je Junker na zajedničkoj konferenciji za novinare sa slovenačkim predsednikom Borutom Pahorom s kojim je razgovarao o perspektivi članstva zemalja zapadnog Balkana.
On je dodao da će učiniti sve da dođe na sastanak Inicijative tri mora, koji organizuje slovenački predsednik početkom juna u Ljubljani.
„U potpunosti podržavam tu inicijativu“, rekao je Junker koji je, podseća Hina, i prošle godine učestvovao na samitu inicijative u Bukureštu.
Osvrnuo se i na izjavu predsednika Evropskog parlamenta Antonija Tajanija o „italijanskoj Istri i Dalmaciji“, navodeći da je Tajani „imao pravo što se izvinio“.
S druge strane, Pahor je zahvalio Junkeru na podršci koju pruža toj inicijativi i najavio da će pozvati i nemačkog predsednika na samit.
Govoreći o evropskoj perspektivi zapadnog Balkana, Pahor se posebno osvrnuo na Bosnu i Hercegovinu, za koju je rekao da je slučaj sui generis i da prema njoj treba biti „suptilan“, što ne znači, naglasio je, da joj treba popuštati po pitanju ispunjavanja kriterijuma za evrpske integracije, preneo je Tanjug.
Inicijativa tri mora izvorno je hrvatsko-poljski projekt, pokrenut 2016. godine na sastanku u Dubrovniku, u cilju jačanja trgovinske, infrastrukturne, energetske i političke saradnje na prostoru između Jadranskog, Baltičkog i Crnog mora.
Inicijativa je zamišljena kao neformalna platforma za osiguranje političke podrške i delovanja na konkretnim projektima, a okuplja 12 zemalja EU – Hrvatsku, Poljsku, Mađarsku, Češku, Slovačku, Rumuniju, Bugarsku, Litvaniju, Letoniju, Estoniju, Sloveniju i Austriju, podseća Hina.