„Za predaju vlasti će biti potrebna podrška vojnog kontingenta“, napisao je Gvaido u članku za „Njujork tajms“.
„Održali smo tajne sastanke s pripadnicima vojnih i bezbednosnih službi“, istakao je Gvaido. „Ponudili smo amnestiju svakome ko nije proglašen krivim za zločine protiv čovečnosti.“
Gvaido je naveo da je povlačenje vojne podrške Maduru ključno za smenu vlasti, a većina onih koji su u službi slaže se da su nedavna stradanja zemlje neopravdana.
„Više od 50 država me je priznalo kao vršioca dužnosti predsednika, ili pak Narodnu skupštinu kao legitimnu vlast u Venecueli“, istakao je Gvaido.
On je napomenuo da se obratio generalnom sekretaru UN Antoniju Guterešu i nizu drugih međunarodnih organizacija sa zahtevom da pruže podršku u „ublažavanju posledica humanitarne krize“.
„Počeo sam proces imenovanja ambasadora, traženja i vraćanja nacionalne imovine blokirane u inostranstvu“, saopštio je lider opozicije.
Oružanim snagama Venecuele obratio se i američki državni sekretar Majk Pompeo. On je tražio da se narod zaštiti od „represije“, koja se dešava na „inicijativu aktuelnog predsednika Nikolasa Madura“.
U nedelju je vojni ataše Ambasade Venecuele u Sjedinjenim Američkim Državama Hose Luis Silva objavio da „prekida odnose“ sa Madurom. On je takođe pozvao ostale pripadnike oružanih snaga da priznaju Gvaida za legitimnog predsednika.
Istovremeno je ministar odbrane Venecuele Vladimir Padrino Lopes naglasio da vojska ne priznaje Gvaida za predsednika zemlje. U ponedeljak je u zemlji održan vojni marš u znak podrške Maduru.