Predsednik Rusije posetio je groblje Piskarjovsko, gde je položio cveće i venac na spomenik herojskim stanovnicima tadašnjeg Lenjingrada koji su pružali otpor opsadi nacista.
Putin je nakon toga prisustvovao svečanoj akademiji održanoj povodom godišnjice proboja opsade Lenjingrada u Sankt Peterburgu.
„Naš dug je da dalje prenesemo praunucima pobednika svu herojsku istinu o opsadi Lenjingrada, osećaj zadivljenosti čašću i dostojanstvom stanovnika Lenjingrada i našu bol zbog stotina hiljada žrtava, onih koji počivaju na Piskarjovskom, Smolenskom i na desetinama drugih grobalja i masovnih grobnica i učinimo sve što je u našoj moći da se takve tragedije ne ponove“, izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin u svom govoru.
Ruski predsednik istakao je da nacistima nikada neće biti oprošteno.
„Nema i neće biti oprosta nacistima koji su odlučili da neosvojivi grad unište ciničnim iznurivanjem, ciljanim, namernim istrebljenjem stotina hiljada civila. To je ono što se naziva zločin protiv čovečnosti“, naglasio je Putin.
„Ovaj događaj će uvek ostati veliki — za narod Lenjingrada, za Rusiju, za ceo svet. U našem sećanju će zauvek ostati 872 dana užasnih, nečovečnih iskušenja kroz koje su prošli stanovnici grada“, dodao je ruski predsednik.
Patnje i žrtve stanovnika Lenjingrada ne mogu se ničim meriti, naglasio je on. „Da, naravno, treba živeti u sadašnjosti i budućnosti. Ali ne sme se zaboraviti šta je bilo u Lenjingradu. Nikada“, istakao je ruski lider.
On je takođe čestitao stanovnicima Peterburga 75. godišnjicu proboja opsade Lenjingrada.
Opsada Lenjingrada jedna je od najdramatičnijih stranica u istoriji Drugog svetskog rata. Za vreme opsade grada, prema raznim izvorima, poginulo je između 600 hiljada i 1,5 miliona stanovnika tog grada. Operacija za potpuno probijanje opsade počela je 14. januara 1944. napadom sovjetskih trupa iz takozvanog Oranijembaumskog poligona zapadno od Lenjingrada. Grad je potpuno oslobođen od neprijateljske opsade 27. januara 1944. godine.