Dubai je jedan od rekordera u stvaranju veštačkih ostrva. Arhipelag Svet je ambiciozni projekat koji predstavlja maketu Zemlje. Njegova ostrva su sakupljena u grupe koje liče na kontinente. Inicijator za stvaranje arhipelaga je šeik Muhamed ibn Rašid el Maktum. Arhipelag bi trebalo da postane elitna zajednica, a ograničenom broju kupaca se jednom godišnje nudi da kupe ostrvo, odnosno deo nekog kontinenta. Na primer, 2007. godine Bred Pit i Anđelina Džoli su kupili Etiopiju. Deo arhipelaga je i ostrvo Sankt Peterburg, koje ima oblik srca. Do 2020. godine u evropskom delu Sveta planirano je realizovanje projekta „Srce Evrope“, ostrvo na kome će se nalaziti raskošne vile i apartmani. Planira se izgradnja plutajuće Venecije.
Ova ostrva su deo još jednog arhipelaga na obali Dubaija, ostrva Palma. Arhipelag Svet se nalazi između njih. Ostrva Palma su posle Kineskog zida druga ljudska tvorevina na svetu koja se vidi iz svemira. Ostrva su stvorena u cilju proširenja priobalnog područja i za privlačenje turista. U Džumejri je izgrađeno na desetine raskošnih hotela. Na tom ostrvu je planirana izgradnja zgrade visoke 260 metara, u kojoj će takođe biti otvoren hotel.
„Ogromne građevine neobičnog oblika sa mnogo zelenila. Šetnja između takvih nebodera je impresivna. Osećate se kao Liliputanac među džinovima“, podelila je svoje utiske Jekaterina Iljina iz Kolomne. Turisti su oduševljeni i akva-parkom.
Još jedno luksuzno arapsko ostrvo sa vilama, hotelima, apartmanima i buticima, koji po obliku podsećaju na elegantnu ogrlicu. Najlepši deo ostrva predstavlja šetalište na kome se nalaze prodavnice najpoznatijih i najskupljih brendova. To je prvi građevinski projekat u Kataru koji dozvoljava strancima da kupe imovinu u zemlji. Slike ostrva Biser pokazuju da je vidljivo iz kosmosa.
Ova oaza milionera je arhipelag zanimljivog oblika koji čini 15 ostrva. Među njima je šest atola koji su napravljeni u obliku slova „S“, pet „riba“ sa plažom na repu i četiri ostrva: Polumesec, Hotel, Teren za golf i Ptičji. Arhipelag sa kopnom povezuje kružni auto-put, koji prolazi kroz sve „ribe“.
Ovo je nekada bilo stenovito područje u Istočnom kineskom moru. Ljudi koji su radili u rudnicima uglja, počeli su da naseljavaju ostrvo 1810. godine. U prošlom veku ostrvo je pretvoreno u ozbiljan industrijski projekat, praktično grad. To je bilo radničko naselje, a Hasima se dugo vremena smatralo za najgušće naseljeno mesto na planeti. Ima izgrađene škole, kuće, bolnice. Sredinom sedamdesetih godina ruda je presušila i ostrvo je opustelo. Godine 2015. ostrvo Hasima upisano je na Uneskov spisak svetske baštine kao „Objekat industrijske revolucije Meidži perioda: metalurgija, brodogradnja i industrija uglja“. Ostrvo je dugo bilo zatvoreno za posete, ali je sada za turiste dostupan specijalno uređen deo. U budućnosti je planirano da se sagradi muzej, koji će prikazivati način života koji su vodili rudari na tom ostrvu. Nezvanični naziv ostrva Hasimi je „krstarica“, jer izdaleka podseća na vojni brod.
Ovo veštačko odmaralište se nalazi u blizini prirodnog ostrva Hajnan. Feniks se sastoji od nekoliko zona: terminala za trajekte, luka za jahte i kruzere, raskošnih hotela, luksuznih stambenih zgrada, konferencijskih kompleksa, trgovačkog prostora, restorana, sportskih i rekreativnih klastera.
U centru se nalazi ogromna skulptura vatrenog feniksa. Najupečatljivije građevine koje se obično pojavljuju na fotografijama, imaju neobičan izduženi ovalni oblik. Njihove fasade su ukrašene modernim osvetljenjem.
„Večernji izgled ostrva, odnosno zgrada i osvetljenja su prosto fascinantan“, piše Dmitrij iz Krasnojarska. Ostali turisti su saglasni da pogled na ostrvo tokom večernje vožnje jahtom nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Ali turisti ne mogu prosto doći na ostrvo, uslov za to je da moraju biti gost u nekom od hotela.
Lanac od sedam ostrva služi kao most između dva grada u državi Florida. Uprkos činjenici da su Venecijanska ostrva veštačka tvorevina, nisu sva naseljena. Na primer, ostrvo Monumenta Flaglera, koje je izgrađeno u znak sećanja na industrijalca Henrija Flaglera, pionira američke železničke industrije u SAD. Ovo ostrvo je nenaseljeno i koristi se kao mesto za piknike. Zanimljiva atrakcija Venecijanskih ostrva su dva pokretna mosta.
Ovo ostrvo na reci Svetog Lavrentija nastalo je zahvaljujući izgradnji metroa. Za izgradnju ostrva su iskorišćeni materijali koji su iskopani tokom probijanja tunela. Notr Dam je izgrađen za potrebe Svetske izložbe „Ekspo“, koja je održana 1967. godine u čast proslavljanja stogodišnjice Kanade. Zbog takmičenja u veslanju, deo paviljona je srušen i sagrađen je ogromni veštački rezervoar, a pre 30 godina na ostrvu se pojavila trkačka staza — „Auto-drom Žil Vilnev“, gde se svake godine održavaju trke „Formule 1“. Istina je da se sportisti žale da ponekad na stazu istrčavaju mesne životinje. Deo izložbenih paviljona se morao srušiti i zbog izgradnje poznatog kazina u Montrealu. Sada je ovo ostrvo zanimljivo turističko mesto i jedno od omiljenih destinacija za stanovnike Montreala. Kada se na ostrvu održavala izložba cveća 1980. godine, tamo su uređeni luksuzni vrtovi.
Vilhelmštajn, koji se nalazi na jezeru Štajnhuder Mer u Nemačkoj, redovno se nalazi na listi najmanje naseljenih ostrva na svetu. Stvoreno je još u 18. veku kao utvrđenje po nalogu vojvode Vilhelma Šaumburga Lipea. Ostrvo-utvrđenje je sagrađeno tako što su ribari plovili na čamcima i bacali kamenje na jedno mesto. Danas je pravougaono ostrvo Vilhelmštajn muzej i popularna turistička atrakcija.
Kamfers Dam je dom za nekoliko desetina hiljada velikih ružičastih ptica. Inicijator za stvaranje ostrva je ornitolog Mark Anderson. Ubrzo nakon nastanka ostrva koje ima oblik slova „S“, doletelo je desetine hiljada flamingosa koji su se tu razmnožili. Trenutno je ostrvo stanište za oko 50 hiljada flamingosa. Ovo je jedino ostrvo na svetu koje je sagrađeno za ptice.