„Vašington post“: Amerika pritisnula Tačija da ukine tarife

Pod pritiskom američke administracije predsednika Donalda Trampa, kosovski predsednik Hašim Tači obećao je da će preduzeti značajan korak ka rešavanju eskalirajućeg odmeravanja snaga sa Srbijom, piše „Vašington post“.
Sputnik
Tači: Posle sporazuma počeće nova era

„Vašington post“ navodi da se Tramp neuobičajeno direktno obratio srpskom i kosovskom lideru tako što im je lično poslao pisma u kojima nagoveštava mogućnost da bi mirovna ceremonija mogla da se održi u Beloj kući.

Američki list navodi da je Tači 21. decembra, nekoliko dana po dobijanju Trampovog pisma, otišao u Berlin, gde se sastao sa ambasadorom SAD Ričardom Grenelom, Trampovim čovekom od poverenja.

Tači je tada obećao da će promeniti kurs kada je reč o tarifama koje je Priština uvela na svu srpsku robu, a na sastanak je otišao sa trojicom saradnika.

Grenel je od Tačija zatražio normalizaciju odnosa Beograda i Prištine i direktne pregovore, kažu američki zvaničnici. List dodaje da se on nije sastao pojedinačno sa srpskim predsednikom Vučićem.

„Tači i ja smo razgovarali o značaju dugoročnih odluka, a ne kratkoročnih reakcija. Drago mi je što je pristao i što se obavezao da će raditi na ukidanju tarifa koje su nedavno uvedene srpskim proizvodima“, rekao je Grenel u izjavi za „Post“.

Ovaj potez bi pomogao da se pošalju pravi signali da je Tači ozbiljan kada je reč o pregovorima, dodao je Grenel, koji je bio portparol i savetnik Džona Boltona, aktuelnog savetnika za bezbednost Bele kuće.

Tači je u izjavi za „Vašington post“, na engleskom i preko mejla u petak, rekao da je „spreman da razmotri ukidanje tarifa ako se za Kosovo otvori jasan put za nastavak u pravcu postizanja konačnog mirovnog sporazuma sa Srbijom“.

„Vašington post“ konstatuje da Tači ne može sam da ukine tarife i da se suočava sa protivljenjem kosovskog premijera i ponekad političkog rivala Ramuša Haradinaja, ali da SAD njegov gest smatraju prvim korakom u pravcu deeskalacije tenzija i mogućim povratkom onome što se činilo najplodonosnijim naporima tokom deset godina u pravcu konačnog mirovnog sporazuma.

Komentar