Pretnje, prema njegovim rečima, dolaze sa prostora naše južne pokrajine, od neodgovornih predstavnika prištinskih vlasti — upadali su na sever KiM i uznemiravali naše stanovništvo, dok je Srbija je svaki put odgovarala u skladu sa procenom da se ne naruši mir na Balkanu.
Kosovska vojska
Ministar odbrane dodaje da formiranje kosovske nije zadalo udarac samo Srbiji već i celoj međunarodnoj zajednici bez obzira da li su priznali nezavisnost Kosova, jer je svima jasno da se stvorila jedna paravojna formacija koja može da izazove probleme na KiM, ali i u celom regionu. „Nažalost, mi to nismo mogli da zaustavimo iako smo obavestili 53 zemlje sveta da se to dešava. To može da se zaustavi samo Kforom koji očito zaobilazi Rezoluciju 1244, u kojoj piše da treba razoružati OVK, a oni ga svesno naoružavaju. Nije ključno pitanje da li oni mogu da nas ugroze, već namera zbog čega im je to dozvoljeno“, rekao je Vulin.
On naglašava da je jedina želja prištinskih zvaničnika da se ponovo okupi moćna armada koja će bombardovati Srbiju. Zbog toga ministar pita poreske obveznike zemalja koje su priznale KiM da li bi njihova deca ratovala za nezavisnost Kosova. „Odnosi sa Kforom su nam nekada veoma turbulentni, nekada moramo i da prekinemo odnose sa njima. Teško je to ne uraditi kada vam neko u lice kaže da on nije hteo da spreči Tačija da dođe na Gazivode da to ne bi izazvalo veće probleme, ali je zato sprečio Vučića da uđe u srpsko selo Banje, jer bi to izazvalo probleme. Ali posle toga su oni tražili komunikaciju sa nama, jer su svesni da bez nas nema stabilnosti“, kaže ministar odbrane.
Pregovori Beograda i Prištine
Vulin kaže da su pregovori Beograda i Prištine neminovni, da nemaju alternativu, ali naglašava da mu je jedna od najtežih stvari bila da sedi preko puta Hašima Tačija za koga svi znaju da je počinio ili podržavao ratne zločine protiv našeg naroda.
„Vi sedite sa čovekom koji je bio sa Fatmirom Ljimajem, komandantom ubica iz Klečke i nije pristojno reći šta vam u tom trenutku sve prolazi kroz glavu. Ali nemate drugog izbora, jer ako se on bude pitao, znajte da neće biti srpskog uveta na KiM, morate da razgovarate da bi Srbi tamo opstali. Oni imaju samo jedan cilj, a to čak nije ni nezavisnost — oni žele da samo nema Srba na Kosovu. Srbi i Albanci žive na istom prostoru ali ne u istom vremenu i ne mogu da funkcionišu ako su izmešani sa bilo kim“, dodaje Vulin.
Gde je granica Kosova i Albanije
„Iskreno sam uplašen od stvaranja ’Velike Albanije‘, na to upozoravam već godinama. Međunarodna zajednica smatra da će ’Veliku Albaniju‘ nahraniti Srbima, ali ona se tu neće zaustaviti. Ne treba da strahuje samo Srbija već i Crna Gora i Makedonija.“ Ovako Aleksandar Vulin komentariše odluku albanskih i prištinskih zvaničnika da više granica Kosova prema Albaniji ne postoji i da će tamo postojati samo jedna zajednička stanica.
„Zalažem se za razgraničenje, za granicu Srbije i Albanije koju ćemo čvrsto braniti, budemo li je mogli tvrdo vojnički braniti, rata neće biti, u suprotnom su mogući novi sukobi“, upozorio je Vulin. On je dodao da se na nas vrši pritisak da odustanemo od nacionalnog pitanja, sa obrazloženjem da to može da uznemiri osetljivo stanje na Balkanu. „Srbija jednom mora da bude sebična i mora da kaže — ovo je naš interes, nije njihov strah od Srbije, već od ’Velike Albanije‘. Da nas nije Rusija sa Vladimirom Putinom zaštitila od zapadnih sila, mi bismo danas bili genocidan narod — pa takvu perverziju ni Adolf Hitler ne bi mogao da smisli!“, rekao je Vulin. On tvrdi da je zadatak ove generacije da reši srpsko nacionalno pitanje, da ne treba da nas zanima kakva je stabilnost drugih država već da je red da mislimo na nas.
Dolazak Vladimira Putina
Srbija i Rusija su u neprekidnom kontaktu, rekao je ministar odbrane i dodao da što se tiče posete predsednika Rusije Vladimira Putina Srbiji 17. januara neprimereno je da bez dozvole Moskve priča o ugovorima iz vojne oblasti. „Sporazum o vojnotehničkoj saradnji se dobro razvija, posle isporuke iz Belorusije imaćemo 14 ’migova‘ kojima su produženi resursi, modernizovani, koji će doći do generacije četiri plus i koji neće imati premca u regionu“, rekao je Vulin.
Vraćanje vojnog roka
Najveći problem naše vojske, prema mišljenju ministra, jeste vreme koje nismo obučavali i školovali pilote i oficire. Planski i namerno je ukidana srednja vojna škola, a naša Akademija je nazivana isuviše militarističkom. Vulin kaže da je vraćanje obaveznog vojnog roka u Srbiji političko pitanje i da treba uzeti u obzir da tu nameru imaju i vlade zemalja u okruženju. Ipak, naglašava da ne treba zanemariti ni ekonomski aspekt ove eventualne odluke. „Par desetina hiljada mladića treba obuči, nahraniti, obučiti jeste trošak ali, sa druge strane, ti isti neće vršiti krivična dela, momka koji će prvi put stati pred autoritet i sve to mora da se izračuna. Tokom naredne godine Generalštab će napraviti studiju i predati je političkom rukovodstvu koje će da odluči da li se obavezni vojni rok vraća ili ne“, objašnjava Vulin. Ono što jeste bitno je da je država počela da pravi sistem koji je planski uništen. „Svaki mladić koji obuče uniformu postaje svestan da ona od njega čini boljeg čoveka kojeg ovo društvo više ceni i poštuje“, kaže on.
Ministar odbrane ocenjuje da je pred nama teška godina u kojoj nas očekuje mnogo izazova i u kojoj će biti puno pritisaka na Srbiju ali je uveren da će svaki građanin naše zemlje kao i pripadnik Vojske Srbije biti spreman da im se suprotstavi na pravi način – da živi, a ne umre za nju.