Dačić na Kongresu SPS-a: Spremni smo samo na pravedan kompromis

Lider Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić istakao je da je pitanje Kosova i Metohije najteže za Srbiju, da gotovo ništa nije na našoj strani, ali da je naša zemlja uspela da preokrene situaciju i da nijedno rešenje, pa čak ni diskusija o rešenju za Kosovo, ne može da se dešava bez znanja i učešća Srbije.
Sputnik

 

Čvrsto stojimo na tome da Srbija ne može biti ponižena i može prihvatiti samo pravedni kompromis, rekao je Dačić u govoru kojim je otvorio 10. Kongres SPS-a.

Nema te sile, kaže, koja će Srbiju naterati da po cenu gubitka nacionalnih i državnih interesa uđe u EU, a izgubi Kosovo.

„To je neuporedivo. Nekada se govorilo o nečasnim ponudama, a sada bi bilo logičnije da ponude da ne uđemo u EU, a da izgubimo Kosovo, s obzirom na odnos EU prema Srbiji. Međutim, mi smo za evropski put Srbije“, rekao je on.

EKSKLUZIVNO Dačić: Ako se Amerika uključuje u dijalog Beograda i Prištine, pozivamo Rusiju!

Dačić je istakao da kao predsednik partije može da kaže da nijedan socijalista nikada nije bio izdajnik i da se time ponosi.

Prema njegovim rečima, nalazimo se u kritičnom trenutku, u kom je na našoj generaciji da reši ovo vekovno pitanje solucijom koja će doneti dugotrajni mir i stabilnost budućim pokolenjima.

Istakao je da su okolnosti u kojima se Srbija bori takve da gotovo ništa nije na našoj strani.

„Vlast u Prištini se ponaša kao razmaženo derište, koje lomi sve po sobi ako ne dobije ono što želi, a njihovi politički roditelji to dopuštaju, ne pomišljajući da im izvuku uši“, kazao je Dačić.

Upitao je šta će biti sledeće posle taksi, formiranja vojske, i naglasio da se Srbija bori za KiM i za sve Srbe koji tamo žive, a u tome, istakao je Dačić, imamo samo sebe.

„Moramo biti svesni toga. Srbija je sopstveni trudom uspela da preokrene čitav proces oko KiM, koji je vodio ka cementiranju nezavisnosti i uključenju Kosova u međunarodne organizacije. Taj trend je zaustavljen. Zasad je 12 država povuklo priznanje Kosova kao nezavisne države. Kosovo nije primljeno u Unesko, nije primljeno u Interpol“, podsetio je on.

Rekao je da mu je predsednik Srbije zamerio što se previše radovao pobedi u Interpolu i rekao da je razmišljao da bi bio tužan da smo izgubili i da ne može da bude tužan kada smo pobedili.

Ukazao je da su u Unesku najpre 92 zemlje glasale za prijem Kosova, a tri godine kasnije — 76.

„Pedeset zemalja je bilo protiv, a sada 56. Uspeli smo da preokrenemo situaciju, i to je ono što ekstremnim snagama u svetu i Prištini smeta. Njima smeta to što ne mogu da dobiju sve što su godinama i decenijama ranije radili kršeći međunarodno pravo, optužujući Srbiju da je kriva za navodno etničko čišćenje i genocid. Srpski narod je najveća žrtva genocida u Hrvatskoj, BiH i na KiM“, naglasio je on.

Principijelni stav SPS-a i Vlade Srbije je, kako je podvukao, da nikada nećemo priznati nezavisnost Kosova.

 

Komentar