„Da, bilo bi veoma lepo da se ponovo sretnem sa svojim dragim prijateljem“, rekao je Santa Klaus.
Ranije je saopšteno da će ruski Deda Mraz iz Velikog Ustjuga i njegov finski kolega Santa Klaus iz Laponije održati tradicionalni novogodišnji susret na granici između Rusije i Finske 20. decembra na drumskom graničnom prelazu „Brusnično“. Očekuje se da će novogodišnji čarobnjaci razmeniti pozdrave i poklone, a zatim pogledati nastupe ruskih i finskih kreativnih timova.
Sistemi za navigaciju
Laponski Santa Klaus izjavio je da ne koristi globalne sisteme za pozicioniranje koji se koriste u običnom svetu.
„Zapravo, uopšte ne koristim nikakav sistem pozicioniranja. Koristim RNS (navigacioni sistem irvasa) koji je ugrađen u mog irvasa Rudolfa i koji on kontroliše“, odgovorio je Santa Klaus na pitanje da li planira da pređe na sistem GLONASS.
Tradicionalno kretanje Santa Klausa prati Združena komanda PVO Sjedinjenih Američkih Država i Kanade (NORAD). Projekat „NORAD prati Santu“ pokrenut je 1955. godine, kada je jedna od najvećih robnih kuća u državi Kolorado postavila reklamu sa pozivom deci da pozovu Santa Klausa. Međutim, došlo je do greške u telefonskom broju i umesto Santa Klausa na pozive je morao da odgovara operater kontinentalne komande za protivvazdušnu odbranu (prethodnik NORAD-a).
Svake godine uoči Božića vazduhoplovna baza u Koloradu postaje centar praćenja božićnog putovanja Santa Klausa. Kako bi operativno pratio njegovu maršrutu, NORAD koristi četiri kontrolna sistema — satelite, radare, avione-lovce (na nebu iznad SAD i Kanade) i specijalne „Santa kamere“, čiji je video dostupan na Jutjubu. Orijentir za radare je svetlucavi, kao svetionik, crveni nos prednjaka irvasa Rudolfa.
Santa Klaus živi u svojoj zvaničnoj rezidenciji u selu na Polarnom krugu, u blizini grada Rovanijemi u Finskoj. Njegova kuća nalazi se daleko na severu, ali on takođe živi u neverovatnom svetu priča i bajki, preciziraju vilenjaci na zvaničnom sajtu ovog čarobnjaka.