Zbog novonastale situacije, privreda juga Srbije, kako se napominje u saopštenju, neće trpeti štetne posledice, pošto će carinjenje robe ili neke druge carinske postupke, pod istim uslovima obavljati bilo najbliža carinska ispostava Vranje, bilo neka druga koju privredni subjekt odabere.
Prekid carinjenja će trajati dok se ne nađe adekvatno rešenje za nesmetan nastavak rada carinske ispostave u Preševu, odnosno dok Uprava carina putem javnog poziva ne pronađe dugoročno rešenje za potrebe lokalnih privrednika, njihovih zastupnika u carinskom postupku i svih angažovanih državnih službi.
U ispostavi u Preševu ukupno je radilo 13 carinskih službenika i svi su raspoređeni u druge organizacione jedinice carinarnice Niš, uzimajući u obzir mesto njihovog prebivališta, objasnila je Uprava carina.
Nedoumice po pitanju funkcionisanja carinske ispostave u Preševu izazvali su napisi u pojedinim beogradskim medijima koji su preneli pisanje prištinskih sredstava informisanja koji su izvestili da je terminal na granici između Srbije i Makedonije trajno zatvoren i tome dali političku pozadinu.
Tako se oglasila NVO „Agencija za razvoj-Preševo", koja je uputila kritike na račun vlade u Beogradu zbog, kako je navedeno, nedostatka spremnosti za ekonomski razvoj opštine Preševo, gde živi preko 95 odsto Albanaca.