„Ruska Federacija je ozbiljno zabrinuta zbog daljih pokušaja Ukrajine da zaoštri situaciju u Azovskom moru. Novo stvaranje napetosti između Rusije i Ukrajine sprečava obnavljanje bilateralnih odnosa, protivreči interesima regionalne i međunarodne bezbednosti“, navedeno je u dokumentu.
Ministarstvo je naglasilo da Rusija žali što „konfrontaciona politika Kijeva, čiji je cilj destabilizacija rusko-ukrajinskih veza, nailazi na podršku niza država, uključujući zemlje Evropske unije“.
Takođe, u saopštenju je navedeno da Ukrajina pokušava da dovede u pitanje postojeći status Azovskog mora — suprotno međunarodnom pravu.
„Rusija odlučno odbija bilo kakve optužbe na svoj račun u vezi s agresivnim i nezakonitim dejstvima u Azovskom moru i Kerčkom moreuzu“, naglasilo je Ministarstvo.
U saopštenju je ukazano da Rusija ne povećava vojno prisustvo u regionu, za šta je optužuju Kijev i Brisel, uz podsećanje da je Ukrajina objavila da gradi bazu u Berdjansku.
Takođe, Ministarstvo je pozvalo Ukrajinu da se „suzdrži od bilo kakvih avantura usmerenih na jednostrano utvrđivanje državnih granica u Azovskom moru, koje Rusija ne priznaje“.
Naglašeno je da „od momenta ujedinjenja Republike Krim i Grada Sevastopolja s Rusijom, te teritorije čine neodvojivi deo Ruske Federacije, koja u skladu s međunarodnim pravom ostvaruje svoj suverenitet, suverena prava i jurisdikciju nad morskom površinom koja pripada Krimskom poluostrvu“.
„Sve što se tamo preduzima u skladu je s međunarodnim pravom, usmereno je na zaštitu nacionalne bezbednosti i srazmerno pretnjama koje dolaze od ekstremista, uključujući i ukrajinske, na račun Rusije“, navedeno je u saopštenju.
Evropska unija je ranije saopštila da je spremna da preduzme „ciljane mere“ povodom situacije u Azovskom moru, a London je pozvao Moskvu da obustavi zadržavanje brodova u tim vodama.
Inače, 15. novembra je u Ukrajini zadržano 15 brodova koji su nameravali da uplove u krimske luke.