Ruski lider je podsetio da je u Sočiju u maju 2016. godine doneta deklaracija i akcioni plan, čiji cilj je bio da se unapredi saradnja Rusije i ASEAN-a do nivoa strateškog partnerstva.
„Za protekle dve godine uspeli smo da postignemo mnogo: Intenzivirali smo politički dijalog, od prošle godine u Džakarti se nalazi stalno predstavništvo Rusije pri ASEAN-u. Koordinišemo naše stavove po ključnim problemima Azijsko-pacifičkog regiona, izazovima i pretnjama regionalnoj stabilnosti, jačamo saradnju u borbe protiv terorizma, trgovine drogom, organizovanog kriminala“, rekao je predsednik.
Šef države je dodao da ministri inostranih država svake godine imaju sastanke, rukovodilac vojnog resora učestvuje na sednicama Ministarstva odbrane ASEAN, a ministar policije na konferencijama Asocijacija nacionalnih policija ASEAN-a. Uspostavljeni su kontakti ruskih poslanika sa međuparlamentarnom skupštinom Asocijacije.
Strane postepeno razvijaju ekonomske veze: na kraju prošle godine trgovinska razmena Rusije sa asocijacijom je povećana za 35 odsto, dok je obim uzajamnih investicija veći od 25 milijardi dolara.
Moskva i ASEAN vode dijalog u socijalnim, političkim i vojnim sferama i u oblasti sajber bezbednosti. Rusija očekuje da će biti potpisan memorandum o saradnji u sprečavanju i likvidaciji vanrednih situacija. Planirano je i da se Rusija pridruži planovima ASEAN-a o stvaranju mreže „pametnih“ gradova.
Ruski predsednik je na kraju pozvao poslovne i finansijske krugove ASEAN-a na Peterburški ekonomski forum naredne godine.
ASEAN je osnovan 1967 godine i čini ga deset država: Brunej, Vijetnam, Indonezija, Kambodža, Laos, Malezija, Mjanmar, Singapur, Tajland, Filipini.