„Sastanak neće biti održan“, odgovorio je episkop na pitanje da li je sastanak zaista otkazan.
To je potvrdio i rukovodilac Odeljenja Moskovske patrijaršije za spoljne crkvene veze Vladimir Legojda.
„Predsednik nije došao u Kijevsko-Pečersku lavru, koju je Crkva navela kao mesto susreta“, napisao je Legojda na svom nalogu na Telegramu.
Inicijator sastanka bio je šef države. Mitropolit kijevski i cele Ukrajine Onufrije insistirao je da se razgovor održi na posedu Crkve, odnosno u pomenutom manastiru. Prema izveštajima medija, predsednik je pak insistirao da sastanak bude organizovan u Ukrajinskom domu, ali je tokom dugotrajnog razgovora mitropolit uspeo da ga ubedi da sastanak treba da bude održan u Kijevsko-Pečerskoj lavri.
Kijevske vlasti i nekanonska crkvena struktura u Ukrajini računaju da će do kraja godine dobiti ukaz o autokefalnosti od Konstantinopolja, ali ukaz može da dobije samo poglavar „ujedinjene“ crkve, koji mora da bude izabran na „zajedničkom saboru“ pravoslavnih crkava u Ukrajini, čiji datum još nije određen. Kanonska UPC je već izjavila da ne namerava da učestvuje u takvom događaju.
Zbog odluke Carigradske patrijaršije da započne proces priznavanja autokefalnosti nekanonske ukrajinske crkve, Sinod Ruske pravoslavne crkve je 15. oktobra objavio da prekida euharističko opštenje sa Carigradskom patrijaršijom. Sinod RPC je tu odluku nazvao kanonski ništavnom i ocenio da je odluka Carigrada o poništavanju akta iz 1686. godine, kojim je Kijevska mitropolija predata u nadležnost Moskovskoj patrijaršiji — politička.
Mitropolit Ilarion izjavio je da je Carigrad izgubio pravo da se naziva koordinacionim centrom pravoslavlja. Ruska pravoslavna crkva se nada da će Carigrad promeniti odluku o davanju autokefalnosti ukrajinskoj crkvi, a pre toga će biti u raskolu.