Britanske vlasti se nadaju da će uspeti da dobiju podršku Francuske i Nemačke za to i pozivaju ministre spoljnih poslova drugih zemalja EU da usvoje britanski predlog o proširivanju sankcija Rusiji, piše „Tajms“, navodeći da je šef britanske diplomatije Džeremi Hant u oktobru razgovarao o pitanju sankcija s kolegom iz Mađarske.
Očekuje se da na spisku bude desetak saradnika GRU, a objavljivanje spiska je predviđeno za decembar. Taj spisak će biti prva zvanična potvrda identiteta Anatolija Čepige i Aleksandra Miškina koji su osumnjičeni za trovanje, piše „Tajms“.
Prema rečima člana Komiteta za inostrane poslove Donjeg doma Parlamenta Velike Britanije iz Konzervativne partije Boba Silija, sankcije treba da pogode pre svega rukovodstvo GRU.
„Niko ne govori o suđenju šefovima država, ali ako u taj sistem sankcije ne budu ušli visoko rangirani oficiri i političari koji su pomagali osumnjičenima, on neće biti pouzdan“, smatra Sili.
„Tajms“ naglašava da u EU nema jedinstvene ocene o incidentu u Solsberiju. Dok je većina zemalja-članica Evropske unije zajedno s Velikom Britanijom proterala niz ruskih diplomata, Austrija, koja sebe smatra „mostom u Evropu“, nije podržala London.
„Tajms“ podseća da su SAD ranije uvele sankcije šestorici saradnika GRU koji su osumnjičeni da su učestvovali u „ruskom mešanju“ u američke predsedničke izbore 2016. godine.