Nemački mediji zaokret SPD-a ocenjuju očekivanim, s obzirom na uspeh te partije na poslednjim parlamentarnim izborima.
I Levica se zalaže za povećanje minimalne satnice, a cenu od 12 evra po satu smatra minimalnim pomakom. Trenutni propisi i planovi nemačke vlade o najnižim platama predviđaju rast minimalne satnice sa sadašnjih 8,84 na 9,19 evra početkom iduće godine, a zatim i na 9,35 evra s 1. januarom 2020.
Tokom 2016. minimalna satnica u Nemačkoj iznosila je 8,5 evra. Prema pisanju nemačkog portala „Tagešau“, deo poslodavaca u Nemačkoj ne poštuje ni sadašnju odredbu o minimaloj satnici.
Najviše poslodavaca koji plaćaju radnike manje od 8,84 evra po satu, tvrdi portal, nalazi se u građevinarstvu, uslugama čišćenja i održavanja i u klanicama.
„Plaćajući radnike manje od onoga što nalaže zakonski propis, poslodavci u proračun uplate milijardu evra manje od stvarne obveze. Jedan od uzroka takvog stanja je što država proverava svega 2,4 odsto preduzetnika u zemlji“, navodi „Tagešau“, podsećajući na najavu ministra Šolca da će povećati nadzor nad poslodavcima zapošljavanjem oko 1.700 novih službenika do 2021. Analizirajući odnos minimalnih satnica u Nemačkoj s istovrsnim pokazateljima u drugim članicama Evropske unije, „Tagešau“ ocenjuje da su nemačke među najvišima u Evropskoj uniji. Veće imaju samo radnici u Luksemburgu (11,55 evra), Francuskoj (9,88) i u Holandiji, gde je minimalna satnica 9,68 evra.
Portal napominje i kako u šest članica EU uopšte nema odredbe o najnižoj satnici za rad.