Zapadni mediji su preneli da je prošlog meseca ruski lovac MiG-31, koji je leteo u blizini Moskve, bio naoružan raketom koja je u stanju da uništava kosmičke aparate u niskoj Zemljinoj orbiti.
Američka televizija Si-En-Bi-Si, pozivajući se na tri izvora koji su direktno upoznati sa izveštajem američke obaveštajne službe, navela je da bi raketa, primećena na ruskom lovcu, mogla biti maketa protivsatelitskog oružja, koje će biti proizvedeno u Rusiji do 2022. godine.
Kanal je naveo i da se očekuje da će naredne godine biti sprovedene vežbe ispaljivanja tih „lažnih“ raketa, kako bi se isprobale njene letačke karakteristike.
Ruski vojni eksperti upozoravaju da SAD počinju da sprovode planove o militarizaciji kosmosa, pravdajući to navodnom pretnjom koja dolazi od Kine i Rusije. Eksperti smatraju da je namera Amerike da prva započne trku u naoružavanju kosmosa, što bi joj obezbedilo zauzimanje dominantne pozicije u svemiru i vladanje tim prostorom.
Direktor ruskog Centra za vojno-politička istraživanja Aleksej Podberezkin deli to mišljenje i smatra da se ovde radi o provokaciji.
„To se može tumačiti samo kao obična provokacija, zato što mi već dugo predlažemo Amerikancima da se zaključi Sporazum o neinstaliranju oružja u kosmosu, a oni na sve moguće načine to izbegavaju. Oni za takvu politiku nemaju argumenata, pa izmišljaju gluposti, a u stvari se pripremaju da u svemiru rasporede ne samo vojnu tehniku, nego i oružje“, rekao je Podberezkin za Sputnjik.
Rusija je krajem septembra ponovo pozvala SAD da odustanu od postavljanja oružja u kosmosu i nastavila je da insistira na potpisivanju odgovarajućeg međunarodnog sporazuma.
Direktor Odeljenja Ministarstva spoljnih poslova Rusije za pitanja neširenja i kontrole naoružanja Vladimir Jermakov je naveo da se samo u američkoj vojnoj doktrini jasno govori o težnji SAD da dominira u niskoj Zemljinoj orbiti. Očigledno je da to predviđa i postavljanje ofanzivnog oružja u orbiti i moguće eliminisanje svih objekata drugih zemalja. Međutim, to bi moglo da izazove početak trke u naoružanju u kosmosu i pojavljivanje nove arene oružane konfrontacije.
S pravne tačke gledišta, SAD imaju pravo da to učine, s obzirom da se međunarodna zabrana odnosi samo na raspoređivanje oružja za masovno uništenje u svemiru.
Ruski mediji navode da je potencijalno oko 10 zemalja, uključujući i Rusiju, u stanju da rasporedi oružje u svemiru.
Zbog činjenice da to pitanje nije rešeno, Rusija i Kina insistiraju na tome da se u toj oblasti napravi sporazum između svih zemalja. Nacrt sporazuma je čak pripremljen 2014. godine, ali SAD blokiraju potpisivanje tog dokumenta.
Direktni saveznici SAD, pod pritiskom Vašingtona, strahuju da otvoreno podrže Rusiju, ali Moskva i dalje tvrdi da je neprihvatljivo raspoređivati oružje u svemiru. Takođe, prema rečima ruskog diplomate, ruska strana je izjavila da neće biti prva koja će postaviti oružje u svemiru.
Inače, kako navodi američki kanal Si-En-Bi-Si, pozivajući se na svoje izvore, pretpostavlja se da će se rusko protivsatelitsko oružje, prikačeno na raketu-nosač, koristiti za napade na komunikacijske i fotosatelite, koji služe za snimanje Zemlje iz svemira, u niskoj Zemljinoj orbiti.
Televizija navodi i da slične raketne sisteme za obaranje satelita na raspolaganju imaju i SAD i Kina, ali nije precizirano da li obe vojske imaju takvo oružje u svom arsenalu.