Ovako ruski senator Aleksej Puškov opisuje osnovnu tezu svoje najnovije knjige „Globalni šah. Ruska partija“, koja je predstavljena na Sajmu knjiga u Beogradu. Prema rečima autora, u svetu postoji grupa država na čelu sa SAD koja želi da nametne pravila svima ostalima: počelo je sa širenjem NATO-a, usledio je rat u Jugoslaviji, a onda drugi talas širenja Alijanse, ratovi u Libiji, Iraku i faktički rat u Siriji.
„Mi smo u Moskvi došli do zaključka da je svet koji pokušavaju da stvore SAD i njihovi saveznici svet u kome nema mesta za Rusiju. Tada smo počeli da igramo svoju, rusku partiju, i to je politika vezana pre svega za Vladimira Putina“, kaže senator, objašnjavajući naziv.
Paradoks Hladnog rata, navodi dalje ruski političar, sastojao se u tome što je svet tada bio bezbedniji nego danas, jer je SSSR bio protivteža SAD, istočna alijansa zapadnoj, a zahvaljujući tome postignut je čitav sistem sporazuma, pa i u nuklearnoj sferi, čime je bila osigurana bezbednost.
Međutim, kaže Puškov, posle raspada SSSR-a SAD su počele da stvaraju svoj bezbednosni sistem, a da stalno ruše globalni, pa su 2001. izašle iz sporazuma o protivraketnoj odbrani, 2008. pokušale da prime u NATO Ukrajinu i Gruziju, 2014. su pomogle državni prevrat u Ukrajini, a predsednik Donald Tramp sad je najavio i da će izaći iz Sporazuma o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa.
Po oceni senatora, ne može se isključiti da će SAD izaći i iz sporazuma START 3, koji ističe 2021, što sve stvara vrlo opasnu situaciju i Rusiju suočava s neophodnošću da obuzdava „agresivne impulse SAD i njihovih saveznika“.
Rusija, veruje Puškov, ima mogućnosti za to, budući da je ojačala odnose sa Kinom, kao i da ima mnogo velikih regionalnih država koje ne podržavaju američku politiku, a tu su i nesuglasice SAD s Evropom.
„Ruska partija globalnog šaha je zato put ka osiguranju globalne bezbednosti i u krajnjem ishodu — očuvanju sveta“, naglasio je autor knjige.
Prema oceni bivšeg ambasadora Srećka Đukića, knjiga Puškova je odgovor knjizi „Velika šahovska tabla“ Zbignjeva Bžežinskog, a koristi šahovske termine, pri čemu „Rusi igraju belim figurama i u prednosti su“.
„Ova knjiga je više od publicistike i može da posluži i stručnim ljudima koji se bave diplomatijom, ali i onima koji su daleko od toga, a žele da zavire u taj svet“, istakao je Đukić, podsetivši da Puškov nije samo senator već i poznati novinar koji ima stalnu emisiju.
Bivši ambasador Dragan Bisenić ocenio je da je delo Puškova „dragoceno štivo“ ne samo zbog verodostojnosti onog što govori već i zbog načina na koji je autor postavio problem transformacije i promena u Rusiji. A značaj Rusije, dodao je, shvatio je kada je svojevremeno, 1999. godine u Moskvi sreo jednog potomka belih Rusa koji je živeo u Švajcarskoj. Kada su ga pitali zašto je došao u Rusiju i šta to ona ima čega nema u Švajcarskoj, čovek je odgovorio: „U Rusiji ima to da sedneš na voz u Moskvi, putuješ dva meseca i sve je to Rusija“.
„Zamislite koliko treba vozom da se prođe kroz Rusiju, a koliko tek treba vremena da je promenite. Ono što retkima uspeva jeste da tu količinu događaja opišu u smislenoj formi, što je uspelo Alekseju Puškovu“, ocenio je Bisenić.
Na Sajmu je predstavljena i knjiga senatorove supruge Nine Puškove „Boginja pobede“, koja, kako je rekao Bisenić, piše o istim događajima kao i senator, ali viđeno drugim očima.
Puškovu je ovo sedma knjiga, a prethodna „Postskriptum. Može li Putin pomoći Rusiji?“ prevedena je na srpski i objavljena u izdanju Karić fondacije.