Skupu su prisustvovali državni sekretar u Ministarstvu odbrane Aleksandar Živković, rektor Univerziteta odbrane general-major doc. dr Goran Radovanović, predstavnici Kabineta predsednika Republike, Narodne skupštine Srbije, Saveta za saradnju s Ruskom Federacijom i NR Kinom, diplomatskog kora, Ministarstva odbrane i Generalštaba Vojske Srbije, naučnih ustanova Srbije i polaznici 62. klase Generalštabnog usavršavanja.
Pored eminentnih stručnjaka iz oblasti odbrane i bezbednosti Srbije, na skupu, kojim se nastavlja saradnja između Univerziteta odbrane i Organizacije ugovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB), učestvuju i eksperti političkih i bezbednosnih nauka iz Rusije.
Otvarajući okrugli sto i pozdravljajući goste i učesnike u ime ministra odbrane Aleksandra Vulina i svoje, državni sekretar Aleksandar Živković je istakao da međunarodni sistem nezadrživo klizi ka multipolarnosti i da savremeni izazovi, rizici i pretnje poput migracija, terorizma, separatizma, nasilnog ekstremizma, proliferacije oružja za masovno uništenje, sajber terorizma i kriminala, korupcije, obojenih revolucija… ostvaruju nelinearan, asimetričan efekat na države i stvaraju probleme u oblasti bezbednosti i odbrane na koje nije moguće odgovoriti na tradicionalan način.
„Republika Srbija kao vojno neutralna država trajno je opredeljena da unapređuje svoje odnose sa susedima i zemljama u regionu i neprekidno izgrađuje svoju poziciju stabilnog i pouzdanog partnera u jačanju bezbednosti i stabilnosti u Evropi i svetu. Upravo zbog toga saradnja sa ODKB-om je jedan od značajnih segmenata politike nacionalne bezbednosti Srbije. Organizovanje okruglog stola s predstavnicima ODKB-a predstavlja jedinstvenu priliku za razmenu mišljenja, pogleda i iskustava o vrlo važnim pitanjima u vezi sa suprotstavljanjem novim izazovima i pretnjama. Samo ukoliko postignemo visok nivo zajedničke saradnje i razumevanja u oblasti bezbednosti i odbrane svih ključnih međunarodnih subjekata, moći ćemo efikasno i efektno da se suprotstavimo novim oblicima ugrožavanja nacionalnih bezbednosti“, istakao je državni sekretar Živković.
Na ovogodišnjem skupu, drugom od uspostavljanja saradnje Univerziteta odbrane i ODKB-a, održana su i dva panela, na kojima su razmatrani nevojni „humanitarni“ aspekti jačanja nacionalne i evroazijske bezbednosti u suprotstavljanju pretnjama hibridnog i asimetričnog karaktera, savremeni aspekti informacionog ratovanja, upotreba oružja za masovno uništenje i potencijalni problemi u sprovođenju integrisanog odgovora pri akcidentnim situacijama u zemljama ODKB-a i Srbiji.