„Treba jedni druge da pomažemo i da budemo narod kakav Gospod i naša istorija očekuje i želi“, poručio je srpski patrijarh.
On je, novinarima okupljenim u Cetinjskom manastiru, rekao da mu je drago što se nalazi Crnoj Gori, odakle je poreklom i njegova majka, podsetivši i da je pre 1969-1970. godine bio upravnik u Ostrogu, kada je imao priliku da poseti celu Crnu Goru.
„Raduje me što je sadašnja Crna Gora u odnosu na tadašnju u pogledu crkve nešto što je normalno za Crnu Goru, da ima živu crkvu, da ima sveštenstvo, monaštvo“, dodao je patrijarh.
„Posebno me raduje“, dodao je patrijarh, „što sam u prilici da budem ovde zajedno sa patrijarhom antiohijskim, koji svima nama donosi blagoslov svoj i njegovu želju da u našem narodu vladaju sloga, mir i ljubav, što je normalno jer smo jedan narod. Iako smo podeljeni, to ne znači da smo razdeljeni“.
Patrijarsi su oko 11 sati stigli na Cetinje, gde su u Cetinjskom manastiru služili svečanu doksologiju, nakon koje je mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije pozdravio goste.
Prvojerarsi su se poklonili moštima Svetog Petra Cetinjskog, ruci Svetog Jovana Krstitelja i čestici Časnog krsta Gospodnjeg.
Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije odlikovao je patrijarha antiohijskog Jovana Zlatnim limkom Petra Drugog Lovćenskog Tajnovidca i darivao ga arhijerejskim insignijama — panagijom s likom Bogorodice Filerimose i krstom koji su rađeni u čast osvećenja Hrama Svetog Jovana Vladimira u Baru. Istim insignijama vladika Amfilohije je darivao i goste mitropolite Vasilija i Josifa.
Patrijarh antiohijski i svega istoka Jovan darovao je mitropolitu crnogorsko-primorskom Amfilohiju arhijerejski žezal, koji će ga, kako je rekao, podsećati da se moli Bogu za Antiohijsku crkvu, koja danas strada.
U pratnji provojeraraha dve pomesne sestrinske crkve nalaze se mitropoliti Akre Vasilije, Njujorka i Severne Amerike Josif i zagrebačko-ljubljanski Porfirije, kao i episkopi šumadijski Jovan i valjevski Milutin.
Dve crkvene delegacije posetile su danas i Gornji manastir Ostrog i poklonili se moštima Svetog Vasilija Ostroškog.
Nakon poklonjenja Ostroškom Čudotvorcu, patrijarsi su posetili i Donji manastir Ostrog.
Posle posete Ostrogu, patrijarsi su obišli u Saborni hram Hristovog Vaskrsenja u Podgorici, gde su ih dočekali mnogobrojni vernici glavnog grada Crne Gore.
Domaćin u Podgorici bio im je mitropolit Amfilohije koji im je poželeo dobrodošlicu.
„Prisustvo ovog naroda svedoči veliku ljubav i prema Vama, posebno kao patrijarhu koji je prvi put došao u ovaj sveti hram, a isto tako i prema našem patrijarhu Irineju. To je svedočanstvo — glas, iako ima i drugih glasova da se čuju odavde, istinskog naroda božijeg Crne Gore, koji se ovde sabrao sa svojim sveštenstvom da primi Vaš blagoslov i preko vas i svih patrijaraha antiohijskih, i svih naslednika Svetoga Save — našega arhiepiskopa i prosvetitelja, do naših vremena velikih arhiepiskopa, patrijaraha od vremena Svetih apostola Petra i Pavla koji su utemeljili svetu Antiohijsku patrijaršiju“, poručio je Amfilohije.
Nakon Amfilohija, okupljenim građanima obratio se i patrijarh Jovan Deseti, koji je rekao da je odnos između antiohijske i srpske crkve istorijski.
„Otuda gde su apostoli Hristovi prvi put upotrebili reč ’hrišćani‘ donosim vam ljubav vaše braće. Mi potvrđujemo tu ljubav i želimo da kažemo da volimo Srpsku crkvu i volimo vas mnogo. I opet vam kažem: došao sam da budem danas sa vama, na poziv patrijarha Irineja da zajedno posvedočimo da smo jedna crkva, da smo, iako daleko geografski — jedna porodica u Hristu“, rekao je patrijarh antiohijski.
„Vaša je zemlja — zemlja svetitelja, zemlja mučenika. Vaša je zemlja — zemlja pravoslavlja. A to znači da su vaši oci i praoci dali svoje živote za Hrista. I tako ste vi primili svoju tradiciju od vaših otaca i praotaca i sačuvali veru u vašim srcima. Tako i vi prenesite veru na vašu decu, a deca od jednog do drugog deteta“, zaključio je patrijarh.
Mitropolija crnogorska primorska je saopštila da je ovo prva poseta patrijarha Jovana Desetog Crnoj Gori.
„Za vreme kralja Nikole u Crnu Goru je dolazio antiohijski patrijarh, o čemu svedoči i ikona koju je tada poklonio mitropolitu Mitrofanu Banu, a koja će danas biti izneta na celivanje tokom svečanog dočeka i doksologije u Cetinjskom u manastiru“, saopšteno je iz MPC.