Za izveštaj, koji govori o napretku koji je zvanični Beograd ostvario u procesu evrointegracija u poslednjih 12 meseci, daje podršku za nastavak evropskog puta, ali i ukazuje na oblasti gde ima mesta za poboljšanja, glasalo je 49, a protiv su bila tri člana Spoljnopolitičkog odbora.
Izvestilac Dejvid Mekalister je u Nacrtu svog ovogodišnjeg izveštaja naveo pet ključnih poruka za Srbiju.
One se odnose na dalji napredak zemlje u oblasti razvoja funkcionalne tržišne ekonomije i obezbeđivanju ekonomskog rasta, primenu vladavine prava kao ključne oblasti za približavanje Srbije EU, neophodnost popravljanja medijskih sloboda i stanja medija u Srbiji, normalizaciju odnosa sa Prištinom i efikasan nadzor srpskog parlamenta nad izvršnom vlašću.
Poslanici Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta podneli su ukupno 239 amandmana na tekst izveštaja od kojih je prihvaćeno 27 kompromisnih amandmana. Poslanici Spoljnopolitičkog odbora glasanjem su u tekst izveštaja o Srbiji uneli i amandman koji se odnosi na razgovore o mogućoj korekciji granica kao delu rešenja u okviru dijaloga Beograda i Prištine.
„Podržava se dijalog kome posreduje EU kao okvir za postizanje sveobuhvatnog dogovora između Srbije i Kosova. Samatra se da svaki sporazum može biti prihvatljiv samo ako je obostrano usaglašen, uzima u obzir ukupnu stabilnost regiona i međunarodno pravo“, zaključuje se u tekstu kompromisnog amandmana koji obuhvata intervencije deset poslanika EP.
Istovetan tekst unet je i u izveštaj o Kosovu, koji je takođe danas usvojen u Spoljnopolitičkom odboru Evropskog parlamenta.
Danas usvojeni finalni tekst o Srbiji naći će se krajem novembra na debati na plenarnom zasedanju Evropskog parlamenta kada bi trebalo da bude usvojen u formi rezolucije.