Prema rečima ministra odbrane Rusije, treba nastaviti politiku razvoja Sibira i Dalekog istoka Rusije koja je počela još u carsko i nastavljena u sovjetsko vreme.
„Čime se ljudi mogu privući ovde? Pre svega, standardom. Mislim da drugog načina nema“, siguran je Šojgu.
On je podsetio na pokušaj da se u carsko vreme demografska situacija u Sibiru izmeni na račun preseljenja stanovnika evropskog dela Rusije iza Urala , a čak je postojala i specijalna uprava za to pri Ministarstvu unutrašnjih poslova.
Ljude su u Sibir privlačili ogromni državni projekti kao što je izgradnja Transsibirske i Kinesko-istočne železnice. Sve to je davalo dobre rezultate — u Sibir se tada preselilo oko 5 miliona ljudi, naglasio je ministar.
„I u sovjetsko vreme je taj problem bio rešen. Istina, prvo na račun hiljada zatvorenika koji su gradili Norilsk, Dudinku, Komsomolsk na Amuru, razvijali Kamčatku, gradili luke“, rekao je Šojgu.
Zatim je krenuo rat i počeo težak period — evakuacija preduzeća u Sibir i izgradnja novih fabrika neverovatnom brzinom, nastavio je ministar. Zatim je došlo vreme komsomoljske gradnje, pojavila se Krasnojarska aluminijumska fabrika, Krasnojarska, Bratska i Sajano-Šušenska elektro-stanica, Bajkalo-Amurska železnica, kazao je ruski ministar.