Tu su, pominjući jednu od najslavnijih bitaka Prvog svetskog rata — za Dobro Polje, čiji je centralni deo bio usredsređen na planinski masiv Nidže i vrh Kajmakčalan — položili po kamen s Kajmakčalana na Osmatračnicu u Pionirskom parku.
Penzionisani pukovnik i vođa ove četrnaestočlane ekspedicije Miodrag Kapor rekao je da su tokom hiljadu kilometara dugog puta, koji je počeo u Pančevu, obišli 19 memorijala, što spomenika što grobalja, a neka od njih i obnovili ili obeležili kako bi putnici namernici znali šta oni predstavljaju, navodi se u saopštenju Ministarstva odbrane, prenosi Tanjug.
„U svakom ratu ginu vojnici, ali ako postoje država, porodica i potomci, onda oni nisu umrli. Prelazeći svaki milimetar ove trase, osećali smo sve veće poštovanje prema tim junacima i svugde nastojali da podsetimo i na događaje, ali i na sve one male, nepoznate ljude koji su zapravo učinili ta herojska dela. Molimo državu da se spasu od zaborava svih onih 1.200.000 umrlih u tom ratu, koji su dali svoje živote da bismo mi danas slobodno živeli“, rekao je on.
Prisutne je pozdravio i načelnik Odeljenja za tradicije i veterane Uprave za tradiciju, standard i veterane Ministarstva odbrane Srbije pukovnik Dragan Milković.
„Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije prepoznali su ovaj projekat kao projekat od velikog značaja za vrednovanje i čuvanje tradicija. Evociranjem uspomena na hrabre pretke, njihovu patnju i podvige, pokazali ste kako se čuva i vrednuje tradicija. Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije će nastaviti da rade na čuvanju sećanja na pretke, posebno one koji su dali najviše — svoje živote“, rekao je on.
Četrnaest članova ekspedicije je tokom putovanja obišlo Polikastro, Zejtinlik, Kajmakčalan, sela Bač, Dobroveni i Skočivir, Bitolj, Prilep, Štip, Zebrnjak kod Kumanova, Vranje, Niš, Ražanj, Paraćin, Lapovo, Topolu i Oplenac, saopštilo je Ministarstvo odbrane.