Dvodnevna konferencija posvećena slobodi medija u regionu, koja se održava u organizaciji Evropske komisije, okupila je ove godine više od trista učesnika, predstavnika medija i organizacija civilnog društva iz zemalja regiona kao i predstavnike EU institucija koji se bave politikom proširenja na Zapadni Balkan.
Konferenciju su u Skoplju otvorili premijer Makedonije Zoran Zaev i komesar za pregovore o pristupanju Johanes Han, a osnovna tema debate prvog dana je sloboda medija kao ključni element procesa pristupanja EU.
„Jasno smo u svim izveštajima za zemlje regiona naveli da neće biti pristupanja EU bez očuvanja slobode medija i obezbeđivanja uslova za rad novinara gde nema pritisaka i zastrašivanja“, poručio je Han.
On je naveo da su se od prošlogodišnje konferencije o slobodi medija na Zapadnom Balkana, koja je održana u Tirani, dogodile mnoge pozitivne promene u regionu uključujući novu Strategiju Evropske komisije o Zapadnom Balkanu, samit EU Zapadni Balkan u Sofiji, postizanje sporazuma Skoplja i Atine o pitanju imena, kao i jačanje ekonomske saradnje u regionu.
„Postoji opšta slika novog i pozitivnog trenutka za proces proširenja. Nažalost, to nije i slučaj u oblasti medijskih sloboda. Najviše uznemirava to što se nasilje prema novinarima nije iskorenilo, već je povećano“, upozorio je Han.
On je naveo podatak da je samo ove godine u zemljama Zapadnog Balkana došlo do 11 fizičkih napada na novinare, a da nečinjenje onih koji su zaduženi da nađu i kazne počinioce stvara „zastrašujuću atmosferu“ koja u velikoj meri utiče na slobodno i nezavisno izražavanje.
„Medijske slobode ne mogu postojati bez nezavisnog i funkcionalnog pravosuđa“, ocenio je Han, preneo je Tanjug.
Predstavnici medija iz Albanije, BiH, Crne Gore, Makedonije, Srbije i sa područja Kosova insistirali su na primeni principa vladavine prava u medijskom sektoru u regionu i uspostavljanju boljih profesionalnih i ekonomskih uslova za rad novinara.