„Dubina Azovskog mora kreće se od 7 do 14 metara, odnosno ne dozvoljava da tu budu neki ozbiljni ratni brodovi, a kamoli podmornice“, objasnio je on.
Takvi planovi predstavljaju pokriće za ukrajinske vlasti zainteresovane za pljačkanje budžetskih sredstava, smatra ruski poslanik.
„Ako žele da se bave stvarnim obnavljanjem flote ili vojnih baza, bolje da ulože novac i obnove brodogradilište u Nikolajevu koje samo što se nije zatvorilo“, istakao je Šerin.
Prema rečima direktora Centra za proučavanje javnih primenjenih problema nacionalne bezbednosti Aleksandra Žilina, Kijev zapravo ne namerava da osniva bazu, ograničavajući se na izjave uoči izbora.
„Ukrajinska mornarica kao takva postoji na papiru. Nje praktično nema, nemaju savremene brodove i oružje. Ipak, objavljuje se da će se graditi neka baza. Verovatno će tamo čuvati povrće“, rekao je Žilin.
Ekspert je takođe skrenuo pažnju na činjenicu da je ovo saopštenje objavljeno na stranici Vlade na Fejsbuku, bez navođenja lica odgovornih za ovaj projekat. Prema njegovom mišljenju, nije se našla osoba koja bi pristala da stavi svoj potpis ispod ove lažne izjave.
„Ko će iz svog džepa izvlačiti ukradena sredstva da bi gradio neke baze?“, upitao se Žilin.
U nedelju je Kijev objavio da planira da se do kraja godine na obali Azovskog mora osnuje pomorska baza Oružanih snaga Ukrajine. Ranije je Savet za nacionalnu bezbednost i odbranu Ukrajine naredio da se ojača vojno prisustvo u Azovskom moru i jedinice obalske odbrane obezbede raketnim oružjem. Sa svoje strane, komandant kopnenih snaga Oružanih snaga Ukrajine general-pukovnik Sergej Popko, najavio je povećanje vojne grupe u Azovskom moru. Prema rečima zamenika ministra za infrastrukturu zemlje Jurija Lavrenjuka, u Azovsko more su dodatno prebačena dva oklopna čamca.