Ukoliko taj mandat evoluira, preispitaćemo nivo našeg angažmana na Kosovu, kažu za Tanjug u sedištu Alijanse u Briselu.
Na pitanje Tanjuga da li je NATO bio informisan ili konsultovan prilikom usvajanja nacrta zakona o transformaciji Kosovskih bezbednosnih snaga u oružane snage Kosova zvaničnik Alijanse kaže da nije bilo konsultacija o tom pitanju.
„Naš stav je da se tim pitanjem bave kosovske vlasti“, kaže zvaničnik NATO-a.
U sedištu Alijanse ocenjuju da su postojeće KBS profesionalna i multietnička snaga i izvor stabilnosti u regionu. Dodaje se da su te snage prešle dug put, da ima još posla da se uradi, ali i da je postignuti napredak primer uspešnosti delovanja NATO-a na izgradnji kapaciteta u bezbednosnom sektoru.
„NATO podržava razvoj Kosovskih bezbednosnih snaga pod mandatom u kome su trenutno. Ukoliko taj mandat evoluira, Severnoatlantski savez će morati da preispita nivo svog angažmana na Kosovu“, navodi zvaničnik NATO-a u izjavi za Tanjug.
U sedištu NATO-a u Briselu naglašavaju da Alijansa ostaje posvećena bezbednosti i stabilnosti Kosova. Dodaje se da je misija Kfora najduže operativna misija NATO-a i da se na Kosovu trenutno nalazi 4.000 pripadnika snaga predvođenih NATO-om.
U Alijansi navode i važnu ulogu NATO savetodavnog i tima za vezu koja podrazumeva i podršku Kosovskim bezbednosnim snagama. Dogovorena je, navode u Briselu, i pojačana saradnja NATO-a i Kosova u oblasti komunikacija, vežbi, sajber-odbrane i borbe protiv korupcije.
„NATO u potpunosti podržava i dijalog u procesu normalizacije odnosa Beograda i Prištine koji se vodi pod pokroviteljstvom EU. On je od kritične važnosti za mir i bezbednost u regionu“, zaključuje zvaničnik NATO-a.