Na sastanku su učestvovali pomoćnici lidera Rusije, Nemačke, Turske i Francuske. Rusiju je na pregovorima predstavljao pomoćnik ruskog predsednika Jurij Ušakov.
„Postignuta je opšta saglasnost strana o tome da će eventualni napad na Idlib imati teške posledice i da će biti uzrok novog talasa izbeglica. Danas smo imali mogućnost da procenimo te rizike i da razmotrimo kakve korake možemo da preduzmemo da bismo sprečili tu katastrofu. Zajednički stav je da rešenje ne treba da bude vojno, nego političko“, rekao je Kalin novinarima.
On je dodao da u slučaju stvaranja novog talasa izbeglica teret neće nositi samo Turska. „Taj talas može da pokrene krizu u Evropi“, rekao je Kalin.
Prema njegovim rečima, za situaciju u Idlibu veoma je važan sastanak predsednika Rusije i Turske, Vladimira Putina i Redžepa Tajipa Erdogana, koji će biti održan u ponedeljak u Sočiju.
„Naš cilj je da zaštitimo status Idliba kao zone deeskalacije i da ne dozvolimo humanitarnu katastrofu“, dodao je Erdoganov predstavnik.
Teritorija severozapadne provincije Idlib u ovom trenutku nije pod kontrolom sirijske armije. Tamo su borci naoružane opozicije, kao i teroristi iz raznih organizacija koji periodično napadaju položaje sirijske vojske.
Prošle sedmice u Teheranu su održani pregovori lidera Rusije, Turske i Irana o Siriji. Glavne teme sastanka bile su situacija u Idlibu i rešavanje krize u Siriji. Nakon sastanka, lideri su usvojili Teheransku deklaraciju, u kojoj su pozvali borce u Idlibu na primirje i naglasili da je rešavanje problema s teroristima u toj oblasti ključ za uspostavljanje mira u Siriji.