„Američki vojnici smatraju da postoji efikasniji način vođenja antiterorističkih operacija od obične velike operacije u Idlibu. Predsednik Danford kaže da Sjedinjene Američke Države ne govore o saradnji nego o korišćenju američkih snaga i sredstava za pronalaženje terorista — čak i u gradskoj sredini — i o njihovom uništavanju s minimalnim gubicima među civilima“, navela je pres-služba Pentagona.
Danford je naveo da nije razgovarao sa svojim ruskim kolegom, generalom armije Valerijem Gerasimovom, otkad je počela kriza u Idlibu i da zasad ne planira da razgovara s njim.
Pentagon je, takođe, saopštio da je oko 20.000 do 30.000 terorista ušlo u Idlib da bi se „sakrilo među stotinama hiljada ljudi“ koji su pobegli od nasilja u drugim oblastima Sirije.
SAD i njihovi saveznici su protiv vojne operacije u Idlibu koju bi protiv terorista mogla da povede sirijska armija uz podršku ruske avijacije. Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je ranije da je bombardovala niz objekata terorista u toj provinciji.
Američka strana je saopštila da će operacija u Idlibu dovesti do teških humanitarnih posledica.
Teritorija severozapadne sirijske provincije Idlib sada praktično nije pod kontrolom sirijske armije. Tamo su borci naoružane opozicije, kao i teroristi niza organizacija, koji periodično napadaju položaje sirijske vojske.