Političke turbulencije u Prištini, izazvane najavama da bi u okviru konačnog sporazuma sa Beogradom moglo da dođe do korekcija granica, ne prestaju. Opozicija nije odustala od namere da u parlamentu izglasa rezoluciju kojom bi se Hašimu Tačiju, kao glavnom pregovaraču u ime Kosova, zabranilo da razgovara o bilo kakvim korekcijama granica sa Srbijom. Trebalo bi da ona već sutra da dođe na dnevni red parlamenta.
Pokret Samoopredeljenje spreman je da tokom ove nedelje narod izvede na ulice ako se eventualni predlog za korekciju „granica Kosova“ ne povuče s pregovaračkog stola.
A da li će o razgraničenju i pomeranju administrativne linije ili „granice“ uopšte biti govora, i da li takav predlog zaista postoji, znaće se možda već u petak, kada je u Briselu zakazan razgovor Aleksandra Vučića i Hašima Tačija, posle čega bi predsenik Srbije trebalo za vikend da ide u posetu Srbima na Kosovu i Metohiji.
Zgusnut raspored dešavanja s obe strane nameće pitanje — da li je ova nedelja prelomna za odluke koje se tiču toka pregovora sa Beogradom?
Profesor međunarodnog prava dr Dušan Čelić za Sputnjik kaže da ovako zgusnuta agenda može da znači samo da se nekome jako žuri da stvari privede kraju.
„Očigledno je da se pritisak na Srbiju pojačava i da je želja da se do sveobuhvatnog sporazuma dođe što pre, do kraja mandata ovog saziva Evropske unije. Drugim rečima, do kraja ove godine ili početka naredne. To nama ide samo na štetu, i ne treba da žurimo. Moramo da imamo na umu da su globalne okolnosti drugačije i u odnosu na 1999. i na 2008. godinu, kada je Priština proglasila nezavisnost“, kaže dr Čelić.
Naš sagovornik veruje da su sve ove aktivnosti pokazatelji da se nešto ozbiljno dešava, i da postoji doza pritiska i na samu Prištinu, što je, smatra on, promena u odnosu na dosadašnje stanje. Osim ako nije u pitanju farsa.
„Generalno, Albanci su majstori različitih predstava i scenarija, tako da bih i ova njihova komešanja posmatrao sa distance. Ovu polarizaciju i navodno jačanje opozicije u Prištini, manjak podrške Tačiju u parlamentu, sve bih to uzeo sa debelom rezervom, jer nas je dosadašnje iskustvo naučilo da su Albanci majstori predstava u funkciji postizanja svog cilja“, napominje naš sagovornik.
Čelić je više sklon da veruje da se iza ovakvog političkog cirkusa u Prištini zapravo krije samo način da se lažno prikaže kako, eto, ni albanska strana nije zadovoljna, a ne samo srpska, i da se ide ka nekom sporazumu koji i se u zapadnom svetu naziva vin-vin. Drugim rečima, da nema ni pobednika ni gubitnika.
„To što ističe mandat sadašnjoj ekipi u Briselu nas ne treba da dotiče jer će se birati. Jedini problem je ako Federika Mogerini ili Johanes Han imaju neke lične ambicije da u svom mandatu okončaju ovu priču“, kaže profesor.