„Zajedničke vežbe nisu usmerene protiv drugih država, imaju isključivo odbrambeni karakter i treba da osiguraju suverenitet, bezbednost i teritorijalnu celovitost Rusije i njenih saveznika. To je adekvatna i proporcionalna reakcija na dejstva koja danas, nažalost, preduzima NATO, koji intenzivira svoju vojnu delatnost u blizini ruskih granica“, rekao je Fomin na sastanku s učesnicima međunarodnog obrazovnog foruma „BaltArtek“ u Kalinjigradskoj oblasti.
Prema njegovim rečima, samo od 2012. godine brojnost vojnog kontingenta Severnoatlantske alijanse u blizini zapadnih granica Rusije uvećana je tri puta. U baltičkim zemljama i Poljskoj razmeštene su taktičke grupe i oklopne tenkovske brigade Kopnene vojske SAD, a u Rumuniji i Poljskoj razmešteni su štabovi višenacionalnih divizija NATO-a. Broj vojnika Alijanse porastao je za deset do četrdeset hiljada ljudi.
Zamenik ministra je naveo da je u Evropi stvoren sistem „vojni Šengen“ koji omogućava brz prolazak vojne tehnike i inostranih vojnih odreda i jedinica celom Evropom i prebacivanje na granice s Rusijom.
„Severnoatlantski blok je dva puta povećao intenzitet vojnih vežbi kod ruskih granica. Godina još nije završena, a već je bilo blizu 100 vežbi. Desetine hiljada vojnika učestvuju u njima. U Poljskoj se nalazi jedna oklopna tenkovska brigada SAD. Uočavamo stalnu koncentraciju vojnika, stvaraju se komandni punktovi na teritoriji Poljske i Rumunije, kako bi se brzo razmestila vojna grupacija za koju sada procenjujemo da broji tri hiljade ljudi“, rekao je Fomin.
Prema njegovim rečima, Rusija je spremna za dijalog sa svima, pa i s NATO-om, ali dijalog mora biti zasnovan na uzajamnom poštovanju i interesima svih strana.
Fomin je, takođe, rekao da Rusija neposredno poštuje sve zahteve Sporazuma o likvidaciji raketa srednjeg i malog dometa, te da saopštenja o navodnim narušavanjima nisu potkrepljena činjenicama i da predstavljaju planiranu permanentnu kampanju dezinformisanja.
Zamenik ministra je naveo da ruska strana ima primedbe na to kako američka strana ispunjava taj sporazum.
„Na primer, za ispitivanja SAD redovno koriste rakete-ciljeve s karakteristikama identičnim balističkim raketama srednjeg i malog dometa kopnenog baziranja koje potpadaju pod dejstvo Sporazuma i treba da budu likvidirane. To predstavlja narušavanje Sporazuma. Pored toga, u bazama za protivraketnu odbranu SAD u Evropi razmešteni su sistemi MK-41 (uređaji za vertikalno lansiranje) dvojne ili višefunkcionalne namene, a to predstavlja najgrublje narušavanje tog sporazuma“, izjavio je Fomin.
On je dodao da su ove godine SAD usvojile odluku o početku finansiranja izrade mobilnih kompleksa za krstareće rakete kopnenog baziranja dometa od 500 do 5.500 kilometara, a na koje se Sporazum takođe odnosi.