Kosovska Agencija za borbu protiv korupcije, na osnovu neizmirene kirije za prostor koji je zakupila u sklopu Crkve Svetog Nikole u Prištini, Srpskoj pravoslavnoj crkvi duguje gotovo 360.000 evra, piše Politika.
Ova institucija, koja tvrdi da dug ne postoji, SPC mora da isplati kiriju za 38 meseci, odnosno 9.063 evra za svaki mesec, prenosi Tanjug.
Još 1. decembra 2017. predsednik vlade u Prištini Ramuš Haradinaj potpisao je odluku o plaćanju rente, koja je tada iznosila ukupno 285.484 evra, ali je agencija to ignorisala.
Da dug postoji, potvrdio je za Politiku i potpredsednik Srpske liste Igor Simić, koji naglašava da je na insistiranje Dalibora Jevtića, ministra za povratak i zajednice u ostavci u vladi Ramuša Haradinaja, i doneta pomenuta odluka da se ceo dug izmiri, a kirija mesečno isplaćuje.
„Nažalost, nama se niko iz SPC nije obraćao o ovom pitanju, a poslanici su na svoj zahtev imali sastanak sa ocem Savom Janjićem u Gračanici, gde smo razgovarali o nacrtu Zakona o verskoj slobodi i problemu nelegalne gradnje puta pored manastira Visoki Dečani“, kaže Simić pojašnjavajući da je u novembru 2017. godine nakon višegodišnjih napora i desetina sastanaka, Srpska lista uspela da u kosovskoj skupštini progura nacrt zakona.
Dokument je ušao u proceduru, ali su albanski poslanici pokušali da obesmisle zakonske izmene i dopune.
„Mi smo se tome oštro suprotstavili, kao i koleginica Miljana Nikolić, koja je bila jedini srpski član Skupštinskog odbora. Amandmani albanskih particija su se odnosili na to da pravo na imovinu SPC pripada nekakvoj ’kosovskoj pravoslavnoj crkvi‘ i da se omogući kontrola rada verskih zajednica i učenja od strane kosovskih institucija“, navodi Simić za Politiku.
Ukazuje da su zasad amandmani albanskih partija na štetu SPC zaustavljeni.
„Iskreno se nadamo da će izmenjeni i dopunjeni Zakon o verskim zajednicama biti usvojen“, ističe Simić uz podsećanje da je na KiM godinama na snazi zakon iz „Ahtisarijevog plana“, koji SPC ne prepoznaje kao pravno lice.
Nacrt novog zakona je prvi put definisao da je SPC tradicionalna crkva na KiM kojoj se priznaje pravo pravnog lica, ali i naziv Srpska pravoslavna crkva, uz poštovanje vlasništva nad svim nepokretnostima koja su u njenom vlasništvu — manastirima, crkvama, zemljištem, parohijskim domovima, itd.
„Uspeli smo da se nacrtom zakona jasno propiše da će SPC imati zaštićeno ime i grb, ali i da se neće dozvoliti registracija nove verske zajednice sličnog imena“, kaže simić.
Navodi i da albanski poslanici još nisu odustali od „nakaradnih amandmana“, a da je „naša prednost što je za usvajanje ovog zakona potrebna podrška Srpske liste“.
On kaže da Srpska lista neće dozvoliti da se zakon obesmisli, a SPC ugrozi.
Naglašava i da Srbija sa predsednikom Aleksandrom Vučićem na čelu, pored političke potpore, SPC pruža i finansijsku podršku.