„Smaragdni trougao“ nezvanični je naziv regiona Sjeverne Kalifornije koji se proteže od južnog okruga Mendokino do granica okruga Humboldt i Triniti. To je region u kojem se proizvode neke od najkvalitetnijih marihuana u svijetu u poslednjih 30-40 godina, ali i krajnja destinacija brojnih crnogorskih migranata koji dolaze u Ameriku kako bi radili na nepreglednim plantažama kanabisa.
Nemogućnost nalaženja posla, slaba perspektiva, oskudne finansije, otplata kredita ili pak pokušaj kupovine krova nad glavom, samo su neki od razloga zbog kojih se u Crnoj Gori već etablirala specifična grupa migranata, poznatijih kao „trimigranti“ jer rade „triming“ — šišaju marihuanu na plantažama u dalekoj Kaliforniji.
Jedan od sagovornika Sputnjika Mirko (nije pravo ime), po drugi put se odlučio za odlazak na plantaže kanabisa. Prvi put je, kako kaže, otišao sam, a sada planira da sa sobom povede i djevojku i prijatelja.
„Nedostatak posla, male plate i partijsko zapošljavanje primorale su me da se odlučim za ovaj korak. Prvih par mjeseci mi je na plantažama bilo jako teško, ali kasnije sam se navikao. Definitivno planiram da odem ponovo, a glavni motiv je zarada“, priča Mirko.
Za rad na plantažama u Kaliforniji čuo je od prijatelja, pa je, kao i on, put organizovao sam pošto je u Ambasadi SAD u Podgorici dobio turističku vizu. Po dolasku je zatim, preko posrednika s kojim ga je povezao prijatelj, našao posao na jednoj od plantaža.
Mirko je, kao i većina stranih „trimigranata“ radio „na crno“, a objašnjava da su zbog „prećutnog dila“ vlasnika plantaža i lokalne policije kontrole retke. Iako je rad naporan, a smeštaj u barakama, Mirko kaže da je novac jak motiv, jer kad je dobar dan može da se zaradi i po 500 dolara dnevno.
Naime, po funti očišćene marihuane (454 grama) plaća se i do 150 dolara, a ako se zna da prosječan radnik na dan može da „istrimuje“ čak i 3 do 4 funte marihuane, onda je jasno da je zarada od 450 do 500 dolara dnevno na ovom poslu za nekog ko dolazi iz zemlje poput Crne Gore jako primamljiva.
Okolnost da i posle završenih visokih škola perspektiva i dalje nije ružičasta, potvrđuje činjenica da je odlazak na plantaže marihuane jednako popularan i među visokoobrazovanim Crnogorcima, poput ljekara, arhitekata, ekonomista, inžinjera, pravnika… Nijesu izuzetak ni oni koji već godinama rade u ministarstvima ili imaju državni posao, ali zbog niskih primanja takođe razmišljaju da okušaju sreću.
Julija (takođe nije pravo ime) iz Podgorice navodi za Sputnjik da razmišlja o odlasku u Ameriku. Iako nekada jedna od najboljih studenata arhitekture, ona nije zadovoljna svojim trenutnim statusom i perspektivom koju nudi državna institucija u kojoj godinama radi.
„Moj glavni motiv zbog kojeg razmišljam o odlasku je zarada. Ovdje osjećam da ne postoji dobra sredina za napredak u poslu i da se stvari neće brzo pokrenuti sa mrtve tačke.“
Krajnja destinacija za Crnogorce je kalifornijski okrug Humbolt, površine nešto manje od Crne Gore sa nepreglednim plantažama marihuane široko naslonjenim na Tihi okean.
Inače, na osnovu istraživanja koje je obavio Centar za istraživačko novinarstvo Crne Gore, mlade iz Crne Gore za rad na plantažama marihuane obično angažuju posrednici, odnosno menadžeri iz Podgorice, a kako se navodi, broj žena i djevojaka iz Podgorice koje su zaposlene preko jedne od posrednica se može mjeriti stotinama.
Samira, jedna od sagovornica Centra za istraživačko novinarstvo, kaže da je zavisno od kvaliteta marihuane uspijevala da zaradi i do 900 dolara dnevno, odnosno da „trimuje“ do 6 funti na dan, ali da je bilo i dana kada je zarađivala „samo 150 dolara ako je roba bila loša“.
Ipak, rad na plantažama marihuane često ima i negativnu stranu, pa Samira ističe da je u jednom od smještaja u kojima je boravila „noću bilo dosta opijanja i drogiranja kako jednog dijela Crnogorki, tako i Bugara od kojih je počela da doživljava neprijatnosti i poniženja“, nakon čega je našla posao kod Amerikanaca gdje je bila znatno bolje plaćena i tretirana.
Američki novinar Majkl Montgomeri iz Centra za istraživačko izvještavanje iz Kalifornije kaže da su „farme marihuane oduvijek privlačile dosta mladih ljudi… Međutim, činjenica da doktori, advokati i drugi visokoobrazovani ljudi različite starosti napuštaju Crnu Goru kako bi radili kao niskokvalifikovani „trimigranti“ pokazuje koliko je loše stanje crnogorske ekonomije.
Gajenje kanabisa je inače potpuno legalan posao u Kaliforniji, a američka mreža Ej-Bi-Si prošle godine je izvijestila da većina radnika u „Smaragdnom trouglu“ koji preplave region tokom žetve kanabisa u jesen, dolaze sa strane, i to ne samo iz drugih delova Amerike već iz čitavog svijeta, uključujući evropske zemlje kao što su Španija, Francuska, Portugalija, Švajcarska….