Pacoliju je, navodi portal pozivajući se na dokument u koji je imao uvid „Kljan Kosova“, upućen poziv da 21. i 22. jula dođe u Novi Pazar, a drugog dana dnevnog reda predviđena je poseta drugim opštinama Sandžaka i Pešterske visoravni.
„Prihvatanjem ovog poziva i vašim dolaskom učinićete veliku čast Bošnjačkom nacionalnom veću, Bošnjacima i svim građanima Sandžaka“, navodi se u pozivu koji je potpisao sekretar Saveta Mirza Hajdinović.
Pacoli je u odgovoru za „Kljan Kosova“ rekao da će ići u Novi Pazar ukoliko mu srpske vlasti daju dozvolu.
Na pitanje da li se Bošnjačko nacionalno veće ovim potezom zapravo izjasnilo da priznaje Kosovo kao nezavisnu državu, Milovan Drecun, predsednik Odbora za Kosovo i Metohiju Skupštine Srbije, kaže da ni oni ni Sulejman Ugljanin nemaju prava da govore u ime svih građana Raško-polimske oblasti, a posebno ne u ime Srba koji tamo žive.
„Takođe, propisane su i dogovorene procedure na osnovu kojih mogu zvaničnici iz privremenih institucija samouprave da dolaze u Srbiju, kao i kako naši zvaničnici mogu da idu na Kosovo i Metohiju. Niko nema prava da zove bilo koga iz tih institucija da dolazi u centralnu Srbiju mimo tih procedura i mimo nadležnih državnih organa. Da neko poziva nekog takozvanog ministra spoljnih poslova nepostojeće države? Pa to jeste poruka da oni priznaju tu samoproklamovanu državu! Nema ministra spoljnih poslova, nema ni države Kosovo, i ne može niko da dođe sa Kosova u svojstvu nekakvog ministra spoljnih poslova“, kategoričan je Drecun.
Međutim, kako kaže, to je uobičajen način da se Sulejman Ugljanin, na jedan ekstreman politički način, probije u javnost.
„On stalno pokušava da destabilizuje situaciju u Raško-polimskoj oblasti, stalno stvara nekakve probleme, stalno je na granici izazivanja nekih incidenata koji bi mogli da prerastu i u nasilje, i mislim da je krajnje vreme da mu se pošalje jedna snažna poruka da ne može to da radi i da na najgrublji način narušava Ustav Republike Srbije“, poručuje Drecun.
Upitan da li će Vlada Srbije reagovati na ovaj potez Bošnjačkog nacionalnog veća, Drecun napominje da ne može da govori u ime Vlade i da je to pitanje za njih.
Kada je reč o tome koliko je realno da se Bedžet Pacoli u subotu zaista pojavi u Novom Pazaru, Drecun kaže da je apsolutno neprihvatljivo da on dođe u posetu Raško-polimskoj oblasti u svojstvu nekakvog ministra spoljnih poslova.
„On, pretpostavljam, može da dođe kao privatno lice, ali kako je sada na toj funkciji, onda moraju da se poštuju propisane procedure, i to ne može da bude mimo nadležnih državnih organa“, zaključuje Drecun.
Podsećanja radi, Bošnjačko nacionalno veće je najviše predstavničko telo sandžačkih Bošnjaka u Republici Srbiji. Osnovano je 11. maja 1991. godine, pod imenom Muslimansko nacionalno vijeće Sandžaka. Za predsednika Veća izabran je dr Sulejman Ugljanin. Do 2003. godine, Veće radi pod nazivom Bošnjačko nacionalno vijeće Sandžaka, a nakon 2003. godine kao Bošnjačko nacionalno veće.