Prema njenim rečima, televizija nikada nije dobijala nikakve pritužbe regulatornog tela za elektronske medije.
„Ukoliko nas proglase stranim agentom, odbijanje registracije predviđa krivičnu kaznu. Tokom čitavog perioda emitovanja nikada nismo dobijali nikakve žalbe od australijskih regulatornih organa. Verovatno je razlog istrage što smo mi RT“, napisala je Simonjanova na svom nalogu na Tviteru.
Ranije je Ministarstvo pravde SAD stavilo televiziju „RT Amerika“ na spisak stranih agenata po Zakonu o stranim agencijama iz 1938. godine, pri tome mnogi drugi strani državni mediji kao što su britanski Bi-Bi-Si, kineski Si-Si-Ti-Vi, francuska televizija „Frans 24“, nemačka radio-stanica „Dojče vele“, nisu registrovani kao takvi. Glavni i odgovorni urednik RT i Sputnjik Margarita Simonjan izjavila je da je televizija birala između registracije i krivičnog dela i u vezi sa tim čestitala „američkoj slobodi govora i svima koji u nju još uvek veruju“.
SAD i nekoliko drugih zemalja, koje otežavaju rad ruskih medija, ograničavaju konkurenciju u ovoj oblasti, a politika Vašingtona prema ruskim medijima, uključujući i RT, u suprotnosti je sa principima slobode govora, izjavio je ranije ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov.
RT se takođe suočava sa ograničenjima u radu i u Velikoj Britaniji. Britansko medijsko regulatorno telo „Ofkom“ pokrenulo je tri nove istrage protiv televizije RT. Istraživanja protiv navodnih kršenja otvorena su protiv emisija na televizijskom kanalu 26. aprila i 4. maja 2018. i u vezi sa programom Krostok od 20. aprila.
Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova ranije je izjavila da će Rusija oštro reagovati na postupke britanskih vlasti prema ruskim medijima. Ona je rekla da su „profilne strukture“ u Rusiji počele da proučavaju sadržaj materijala britanskih medija koji rade u Rusiji.