„Crveni đavoli“ na postolju, Englezima je i četvrto mesto puna kapa (foto)

Svetsko prvenstvo u Rusiji. Utakmica za treće mesto: Belgija — Engleska. Stadion „Sankt Peterburg“ u Sankt Peterburgu.
Sputnik

Belgija je ostvarila svoj najveći uspeh na svetskim prvenstvima, savladavši Englesku sa 2:0 i osvojivši treće mesto.

Od početka utakmice je bilo jasno ko će se više pitati za rezultat. Već u 4. minutu golom Menijea Belgijanci su došli u vođstvo, a i posle toga nastavili da prete golmanu Pikfordu. Izašli su „crveni đavoli“ sa mnogo više želje i volje na teren, prilično motivisani, iako su i oni sanjali veliko finale, a igrom prikazanom na celom prvenstvu su ga verovatno i zaslužili. Bolan poraz od odličnih Francuza ih je koštao tog meča. Nije bilo lako oporaviti se, ali su pokazali koliko im je stalo da ih svet pamti kao generaciju koja je igrala lep fudbal, moderan, brz, koja se muški borila i koja je nešto osvojila. Bronzana medalja sa SP u Rusiji možda ne zadovoljava u potpunosti njihove apetite, ali svakako jeste lepa uteha za „ranije“ ispadanje.

Englezi su opet suviše „mekano“ ušli u meč, bez jasne vizije kako će napasti Belgiju, pa iako su u većem delu utakmice imali više loptu u nogama, često nisu znali šta će sa njom. Kejn se nije video najveći deo meča, a do poluvremena je maltene bez prave prilike igrao „albion“.

U nastavku se situacija malo-pomalo menjala. Smenjivali su se napadi na obe stane, ali je bilo sve više onih pred golom Kurtoe. Uglavnom je to bilo posle centaršuteva iz prekida, sa velike udaljenosti, na sam peterac. I u tome su Englezi prosto sjajni, iz tih situacija od njih uvek preti opasnost. Na njihovu nesreću, danas su stalno kasnili koji delić sekunde ili zamalo bili neprecizni. Imali su i „đavoli“ mnogo sreće kada je Dajer uspeo da sjajno uđe u kazneni prostor i izbije iskosa sa desne strane pred golmana Kurtou. Uspeo je da ga prebaci loptom, ali je Aldervereld dotrčao i u klizećem startu izbio loptu sa same gol linije. Da su tada Englezi izjednačili na 1:1, bilo bi čupavo do samog kraja, ali kako obično biva u fudbalu — kad se ne iskoriste šanse, usledi kazna. Sevnula je brza kontra Belgijanaca preko De Brojnea koji proigrava Azara, a on rutinski matira Pikforda za veliko vođstvo od 2:0 i time maltene rešava pobednika ovog meča. Da je Lukaku bio prisebniji, mogli su „crveni đavoli“ i ranije da reše pitanje pobednika, ali strelcu četiri gola na ovom prvenstvu lopta je u više navrata bežala iz nogu.

Imaju možda Belgijanci za čim da žale na ovom prvenstvu, najviše zbog igre koju su prikazali, a koja je zaista od početka do kraja bila na visokom nivou, hrabra, čvrsta… Ali bez jakog faktora sreće skoro je nemoguće osvojiti „boginju“. Ona je ovaj put bila na strani drugih, ali Belgija je svakako zaslužila da se raduje. Makar danas, jer i pored svega, ovo je njihov najveći uspeh u istoriji.

A Englezi su uspeli da se na velika vrata vrate na svetka prvenstva. Igrali su polufinale posle maltene 30 godina, a imaju izuzetno mladu ekipu, koja i te kako ima perspektivu. Ali za neka veća dostignuća, moraće da sačekuju koju godinu.

1 / 29
Reprezentativci Belgije proslavljaju pobedu nad Engleskom u borbi za bronzu
2 / 29
Reprezentativci Engleske posmatraju Belgijance na ceremoniji dodele bronzanih medalja
3 / 29
Harri Maguaйr (Angliя) posle poraženiя v matče za tretьe mesto čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Belьgii i Anglii.
4 / 29
Igroki sbornoй Belьgii privetstvuюt bolelьщikov na ceremonii nagraždeniя bronzovыmi medalяmi čempiona mira po futbolu 2018.
5 / 29
Igroki sbornoй Anglii posle okončaniя matča za tretьe mesto čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Belьgii i Anglii.
6 / 29
Sleva napravo: Kevin De Brёйne i Vensan Kompani (Belьgiя) na ceremonii nagraždeniя bronzovыmi medalяmi čempionata mira po futbolu 2018.
7 / 29
Igroki sbornoй Belьgii na ceremonii nagraždeniя bronzovыmi medalяmi čempionata mira po futbolu 2018.
8 / 29
Igroki i trenerы sbornoй Belьgii na ceremonii nagraždeniя bronzovыmi medalяmi čempiona mira po futbolu 2018.
9 / 29
10 / 29
Harri Keйn (Angliя) posle poraženiя v matče za tretьe mesto čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Belьgii i Anglii.
11 / 29
Sleva napravo: Эden Azar (Belьgiя), prezident FIFA Džanni Infantino, prezident Korolevskoй belьgiйskoй futbolьnoй associacii Žerar Linar na ceremonii nagraždeniя bronzovыmi medalяmi čempionata mira po futbolu 2018.
12 / 29
Sprava: Harri Maguaйr (Angliя) posle matča za tretьe mesto čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Belьgii i Anglii.
13 / 29
Sprava: prezident FIFA Džanni Infantino i glavnый trener sbornoй Belьgii Roberto Martines na ceremonii nagraždeniя bronzovыmi medalяmi čempionata mira po futbolu 2018.
14 / 29
Glavnый trener sbornoй Anglii Garet Sautgeйt posle okončaniя matča za tretьe mesto čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Belьgii i Anglii.
15 / 29
Sleva napravo: Toma Mёnьe (Belьgiя) i Akselь Vitselь (Belьgiя) raduюtsя pobede v matče za tretьe mesto čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Belьgii i Anglii.
16 / 29
Igroki sbornoй Belьgii raduюtsя zabitomu mяču v matče za tretьe mesto čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Belьgii i Anglii. Sprava: Džon Stounz (Angliя) .
17 / 29
Sleva napravo: vratarь Džordan Pikford (Angliя), Эden Azar (Belьgiя), Fil Džons i Džon Stounz (Angliя) v matče za tretьe mesto čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Belьgii i Anglii.
21 / 29
Sleva napravo: Vensan Kompani (Belьgiя), Harri Keйn (Angliя) v matče za tretьe mesto čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Belьgii i Anglii.
22 / 29
Belgijski reprezentativac Aleks Vitsel na utakmici za treće mesto SP u Rusiji
23 / 29
Sleva napravo: Kiran Trippьer (Angliя) i Naser Šadli (Belьgiя) v matče za tretьe mesto čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Belьgii i Anglii.
24 / 29
Reprezentativci Belgije proslavljaju gol u borbi protiv Engleske za treće mesto
25 / 29
Engleski kapiten Hari Kejn najefikasniji je strelac prvenstva sa 6 postignutih golova.
26 / 29
Sleva napravo: Vensan Kompani (Belьgiя), Яn Vertongen (Belьgiя), vratarь Tibo Kurtua (Belьgiя) i Harri Keйn (Angliя) v matče za tretьe mesto čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Belьgii i Anglii.
27 / 29
Sleva napravo: Toma Mёnьe (Belьgiя), Dэnni Rouz (Angliя) i vratarь Džordan Pikford (Angliя) v matče za tretьe mesto čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Belьgii i Anglii.
28 / 29
Belgijanci proslvljaju gol
29 / 29
Stadion "Sankt-Peterburg" pered načalom matča za tretьe mesto čempionata mira po futbolu meždu sbornыmi Belьgii i Anglii.

KRAJ UTAKMICE! Konačni rezultat Belgija 2  0 Engleska

90'+ Aleks Vitsel dobija žuti karton zbog odugovlačenja.

Još uvek se u nokaut fazi svetskih prvenstava nije desilo da Belgija ne primi gol. Na 14 utakmica primila ih je ukupno 30. To je ujedno i najduži takav niz u istoriji SP.

84' Dele Ali menja Loftus Čika.

82' GOL! EDEN AZAR! Posle ko zna koje kontre u nizu, De Brojne sjajno nalazi Azara, koji u punom trku rutinski savladava Pikforda sa 6-7 metara. Belgija 2 — 0 Engleska

Eden Azar postiže drugi gol za Belgiju u meču za treće mesto protiv Engleske

79' Još jedna brza kontra Belgije, Azar je iz sredine na levoj strani pronašao saigrača, koji je centrirao. Na volej zahvata loptu Mertens, ali golman Pikford fenomenalnom paradom zaustavlja šut.

Treće mesto bi za Belgiju bio najbolji plasman na SP u istoriji  korak dalje od četvrtog mesta koje je osvojila 1986. S druge strane, za Englesku bi to bio najbolji plasman van domaćeg terena četvrto mesto osvojeno u Italiji 1990. najviše je dokle je „gordi albion stigao van Engleske.

78' Poslednja izmena u reprezentaciji Belgije, na terenu je Musa Dembele umesto Trelemana.

76' Brza kontra Belgijanaca, izašli su tri na tri, Mertens je sebi obezbedio prostor za šut, ali je loše šutirao.

75' Posle još jednog centaršuta iz daljine, odličan skok Magvajera, lopta prolazi blizu desne stative golmana Kurtoe.

Najviše golova u meču za treće mesto dao je Francuz Žist Fonten, koji je postigao četiri pogotka protiv Zapadne Nemačke 1958.

71' Dajer je odlično prošao po desnoj strani, iskosa, uspeo da prebaci belgijskog golmana, ali tu loptu sa gol linije uklizavanjem fantastično izbacuje Aldervereld.

69' Englezi kao da se bude, još jedan pokušaj, ovoga puta je Dajer pokušao sa dvadesetak metara, solidno, ali brani Kurtoa.

66' Akcija Engleza po desnoj strani, iz šesnaesterca je centrirao Loftus Čik, a na loptu zamalo kasni Kejn.

Belgija i Engleska bore se za treće mesto u devetnaestoj utakmici tog tipa u istoriji, budući da se nije igralo za bronzu na takmičenjima od 1930. do 1950.

60' Izmena u ekipi Belgije, izlazi Lukaku, ulazi Mertens.

57' De Brojne ponovo sjajno za Lukakua, kroz noge jednom od engleskih odbrambenih igrača, ali on je loše prima i Pikford uspeva da prvi stigne do lopte.

54' Odlična akcija Engleske krenula je iz auta, Lingard je pokušao da na tri metra nađe Kejna, ali on je kasnio nekoliko centimetara. Najbolja prilika na utakmici za Engleze.

Tripije izvodi jedan od kornera iz kojeg su Englezi umeli da zaprete golmanu Kurtoi

51' Prvi žuti karton na utakmici pokazuje iranski sudija Alireza Fagani, dobio ga je Stouns nakon što je presekao kontranapad Belgije.

Ukupno 71 gol dat je u borbama za bronzu, prosečno 3,9 po utakmici. Meč za bronzu sa najviše golova odigrale su Francuska i Zapadna Nemačka 1958. godine, kada je bilo 6:3.

50' Dobar centaršut Engleza, Tripije je šutirao, ali Vertongen izbacuje tu loptu u korner.

46' Dvostruka promena u reprezentaciji Engleske: utakmicu su završili Sterling i Rouz, umesto njih u igri su Rašford i Lingard.

46' Počinje drugo poluvreme.

Belgija brža, uigranija i konkretnija od početka meča i to joj je zasad donelo minimalno vođstvo. „Đavoli“ igraju rasterećeno, ali i prilično motivisano. Na drugoj strani, Englezi su imali nekoliko prilika iz daljine glavom posle prekida, ali bez uspeha. Nema organizovane igre Kejna i ekipe, a jedini agilniji u ekipi „albiona“ je Lotus Čik, koji ipak nije mogao sam da uradi mnogo.

45'+ Otvorio se kontranapad Belgije, Lukaku je išao direktno na Stounsa, vukao loptu, driblao, ali je na kraju njegov šut izblokiran.

Ovo je deseti put u istoriji da se za treće mesto na svetskom prvenstvu bore dve evropske ekipe. To se dogodilo 1934, 1958. i 1966. a zatim na svakom takmičenju od 1982. do 1998. i poslednji put 2006.

39' Prva izmena na utakmici — igru napušta povređeni Naser Čadli, umesto njega na terenu je Vermalen.

Engleski reprezentativac Kijeran Tripije teši povređenog Nasera Čadlija, koji neće moći da nastavi sa igrom

35' Posle kornera i povratne lopte na 20 metara, loše je šutirao Treleman a onda je Aldervereld šutirao okrenut leđima golu Pikforda, dobro je zahvatio loptu, ali ona je prošla malo iznad prečke.

24' Pokušaj Harija Kejna sa 11-12 metara, ali lopta prolazi pored gola. Najbolja šansa za Englesku u dosadašnjem toku utakmice.

Engleska igra svoju drugu utakmicu za treće mesto. Godine 1990. izgubila je od Italije rezultatom 2:1.

20' Posle kornera koji je izveo Tripije, Magvajer pokušava glavom sa 11 metara, ali samo do belgijskog golmana.

19' Lotus Čik pravi probleme odbrani Belgije, sada je prošao do same korner linije gola Kurtoe, vratio povratnu, nisko, ali su „đavoli“ uspeli da to raščiste. Lopta završava u korneru.

18' Odlično igra Belgija! Sada je De Brojne sjajno uposlio Lukakua na 6-7 metara, kome je lopta zamalo pobegla i nije uspeo da uputi bolji šut.

Ovo je druga utakmica za treće mesto u kojoj učestvuje Belgija. Godine 1986. izgubila je od Francuske rezultatom 4:2 u produžecima i to je jedina borba za bronzu koja je rešena nakon regularnih 90 minuta.

15' Prvi udarac Engleza u okvir gola, glavom je pokušao Loftus Čik, ali lopta jedva dolazi do Kurtoe.

Kurtoa zasad bez većih iskušenja

12' Dobra akcija Belgije, De Brojne je šutirao, Pikford samo odbio loptu, ali do nje ne uspeva da dođe niko od belgijskih fudbalera.

10' Englezi iz slobodnog udarca sa više od trideset metara ubacuju loptu u peterac, ali tamo nema nikog u crvenom dresu ko bi mogao da skoči.

Belgija i Engleska su već odigrale 22 utakmice, a Engleska ima znatno bolji međusobni skor, sa 15 pobeda naspram dve pobede Belgije, uz pet remija. Poslednji duel ove dve reprezentacije bila je utakmica grupne faze ovogodišnjeg mundijala, koju je Belgija dobila rezultatom 1:0, golom Adnana Januzaja.

4' GOL! MENIJE! Belgija vodi! Brza reakcija Lukakua sa sredine ka Čadliju, koji fantastično pronalazi Menijea na petercu za rano vođstvo Belgije. Belgija 1 — 0 Engleska

Trenutak kada je Menije pogodio za vođstvo Belgije

1' Počinje utakmica za treće mesto između Belgije i Engleske.

Ekipa Belgije
Ekipa Engleske
Početak meča Belgija Engleska

UOČI UTAKMICE…

Ruski stručnjaci predviđaju: Evo ko osvaja Mundijal

Meč za treće mesto na svetskim prvenstvima ili „malo finale“ je utakmica koju je veoma teško igrati i koju bi sve selekcije najradije preskočile, jer nakon poraza u polufinalu i razočaranja koje on donosi, veoma je teško psihički dići ekipu, a realno — pamti se samo šampion. Sa druge strane, treće mesto se osvaja, pa eto i motivacije. Pitanje je samo — koga je manje zaboleo poraz u polufinalu. A ko je taj u ovom duelu, veoma je teško reći.

Belgija je došla na Mundijal nikada jača, konačno sazrela za velika dela i sa igračima koji su pokazali da mogu puno. Poraz od Francuske ih je neprijatno „presekao“ i pitanje je da li će Azar i ekipa imati dovoljan motiv za duel sa Englezima. Sa druge strane, „gordi albion“ je u jednoj šok utakmici izgubio od mnogo iskusnije Hrvatske i, sudeći po pisanju ostrvskih medija, to ga je mnogo zabolelo, pa će i u četi Gareta Sautgejta glavna stvar biti pitanje motiva.

Belgija je odigrala odličan turnir u Rusiji i sasvim se zasluženo našla među četiri najbolje reprezentacije. Posle ubedljivih pobeda nad Panamom i Tunisom u grupi i obezbeđenog plasmana u osminu finala, usledila je utakmica protiv rivala sa kojim će se sastati i u meču za treće mesto. Bio je to duel koji je sasvim sigurno odredio dalju sudbinu „đavola“ jer ih je pobeda protiv Engleske „gurnula“ u teži deo kostura u kojem su ih, posle neugodnog Japana, čekali favoriti Mundijala — Brazil i Francuska. Dakle, Belgija je rešila da odigra pošteno i krene težim putem. I na tome joj treba čestitati.

Posle teško izvojevane pobede nad Japanom, protiv Brazila su Belgijanci pokazali koliko su ozbiljna reprezentacija i zašto su ih mogi percipirali kao favorite na ovom Svetskom kupu, a onda su se, na pretposlednjoj prepreci, sapleli. Francuska je ipak bila jača i zasluženo otišla u finale, a Martinezove pulene poslala u utešno finale i borbu za treće mesto. S obzirom na to da su ispustili istorijsku šansu da se plasiraju u finale nekog velikog takmičenja, koja će im se teško u skorije vreme ponoviti, biće veoma interesantno kako će odigrati ovu utakmicu i da li će pronaći motiv da Svetsko prvenstvo završe pobedom.

Zaharova otkrila zašto su Englezi izgubili od Hrvata u polufinalu Mundijala

Engleska je, reklo bi se, pred ovaj meč u dosta težem položaju od Belgije. I dok su u jednom trenutku bukvalno svi ostrvski mediji „pumpali“ atmosferu naslovima i tekstovima u kojima se „fudbal vratio kući“, usledio je hladan tuš i poraz od Hrvatske koja je, pored Francuza, najviše pokazala na ovom Mundijalu. Fudbal se, definitivno, jeste „vratio kući“, jer je i polufinale veliki uspeh za veoma mladu ekipu Gareta Sautgejta i uopšte Englesku, koja se među četiri najbolje svetske reprezentacije našla prvi put posle Munidijala 1990. u Italiji.

Ipak, očekivalo se finale, pa je pitanje koliko će Pikford, Kejn i drugovi biti psihički spremni za ovaj meč, ali i koliko će se fizički oporaviti oporaviti nakon 120 minuta protiv Hrvatske.

Iz svega navedenog, teško je izvesti zaključak ko bi mogao da bude motivisaniji, ali i dati prognozu ko bi mogao da bude treći na ovom Mundijalu. Možda, zbog iskustva i činjenice da su imali dan više za odmor, malu prednost treba dati reprezentaciji Belgije.

Ove dve ekipe su odigrale „prijateljski“ meč u grupnoj fazi, u kom je drugi tim Belgije slavio protiv drugog tima Engleske sa 1-0.

Borba za treće mesto doneće nam bolji fudbal od onog koji smo gledali u prvom meču ovih rivala. Ulog je svakako veći, Engleska je tada kalkulisala i pobeda u toj utakmici bi je verovatno sprečila da dođe u borbu za medalju. Iako poražene u polufinalu i razočarane, obe ekipe žele da se popnu na postolje, a to nije mali motiv. Belgija je zaista mnogo pokazala, možda i najviše od svih ekipa, ali je u direktnom duelu izgubila od Francuske i sada joj preostaje borba za utešnu, bronzanu medalju. Engleska želi da „vrati fudbal kući“ na što veća vrata. Ovo joj je nova prilika i Kejn i ekipa će pružiti mnogo veći otpor „zlatnoj“ generaciji „crvenih đavola“. Nadamo se da su oba tima sačuvala najbolje za kraj i da ćemo uživati u njihovoj predstavi. Na terenu je mnogo pojedinaca koji mogu da obeleže utakmicu.

Stadion „Sankt Peterburg“, na kome će se igrati ovaj meč, poznatiji je pod imenom „Zenit arena“. U okviru SP 2018, na njemu će se igrati jedna polufinalna utakmica, kao i utakmica za treće mesto. Kako izgleda ovo zdanje, koje je projektovao čuveni japanski arhitekta Kurakava, a čiji je kapacitet 68.134 gledaoca, pogledajte u videu od 360°:

Za sve one koji neće imati priliku da posete Rusiju, pripremili smo vodič kroz Sankt Peterburg, rusku severnu prestonicu, grad Neve, Ermitaža i belih noći…