Ako Amerikanci imaju nekakve činjenice o mešanju u izbore, spremni smo da ih razmotrimo, naš predsednik je o tome govorio nekoliko puta. To se može raditi, na primer, u okviru zajedničke grupe za sajber-bezbednost, o čijem je formiranju naš predsednik razgovarao s Donaldom Trampom još tokom susreta u Hamburgu, ali ta ideja još uvek nije realizovana“, rekao je Ušakov novinarima.
Prema njegovim rečima, protivnicima poboljšanja rusko-američkih odnosa ne sme se beskonačno dugo dozvoljavati da spekulišu na temu mešanja Rusije u izbore u Americi.
Ušakov je dodao da će Putin to jasno saopštiti Trampu na predstojećem sastanku u Helsinkiju 16. jula.
On je takođe istakao da se Rusija nikada nije mešala i da ne namerava da se meša u unutrašnje procese u SAD, niti da utiče na izbore u toj zemlji.
„Povodom teme mešanja i nemešanja u izborne procese: kako do nas dolaze signali, Amerikanci će tu temu pokrenuti, ali hoću još jednom, uoči tog susreta, da potvrdim da se ruska država nikada nije mešala i ne namerava da se meša u unutrašnje procese, a još manje u izborne procese u SAD, da utiče na američke izbore“, naglasio je Ušakov.
Ministarstvo pravde SAD saopštilo je ranije danas da su podignute nove optužnice protiv 12 saradnika ruskih specijalnih službi u okviru istrage o Rusiji koju vodi američki specijalni tužilac Robert Miler.
Ljudi protiv kojih je Ministarstvo pravde podiglo optužnice rade za Državnu obaveštajnu upravu Rusije, navedeno je u saopštenju.
Ministarstvo pravde optužilo je 12 ruskih državljana za umešanost u hakerske napade na kompjutere američke vlade, biračke komisije SAD, Stejt departmenta i kompanija koje isporučuju programski birački softver, izjavio je u petak na konferenciji za novinare zamenik specijalnog tužioca Rod Rozenštejn.
Oni su optuženi i da su umešani u hakerske napade na kompjutersku mrežu Demokratske partije SAD. Prema tekstu optužnice, saradnici Državne obaveštajne uprave Rusije su nezakonito dobijali i objavljivali poverljive informacije.