„Vojna „olimpijada“ biće održana od 28. jula do 11. avgusta na teritoriji sedam država. Osim na teritoriji Rusije, Azerbejdžana, Belorusije, Kine i Kazahstana, od ove godine takmičenje se odvija u još dve zemlje — Iranu i Jermeniji.
Na Igrama će učestvovati 181 ekipa iz 32 zemlje, a po prvi put će učestvovati vojske Alžira, Vijetnama, Mjanmara, Pakistana, Sudana i Filipina.
Ekipe će se nadmetati u 28 različitih disciplina, koja obuhvataju gotovo sve rodove konvencionalne vojske.
Cilj takmičenja je da se prikaže osposobljenost i obučenost oružanih snaga iz različitih zemalja i da se među raznim armijama razmene profesionalna iskustva.
Takmičenje „Inženjerska formula“, u kojem učestvuju i pripadnici Vojske Srbije, biće održano na poligonu „Volški“ u ruskoj Volgogradskoj oblasti, dok će disciplina „Snajperska granica“ biti održana u Belorusiji, u okolini Bresta.
„Tenkovski biatlon“ se tradicionalno održava na poligonu „Alabino“ u Moskovskoj oblasti, a tenkisti Vojske Srbije imaju veliko iskustvo u tom takmičenju, mada ove godine ekipa dolazi u nešto izmenjenom sastavu.
„Tenkovski biatlon“ je najatraktivniji deo Međunarodnih vojnih igara i podrazumeva takmičenje u kojem posade oklopnih vozila imaju zadatak da za što kraće vreme pređu određenu distancu, pravilno savladaju nekoliko protivtenkovskih prepreka i pogode određene ciljeve topom, spregnutim mitraljezom i protivavionskim mitraljezom.
Svim zemljama učesnicama dozvoljeno je da se takmiče na svojim tenkovima ukoliko to žele, a za ostale su obezbeđeni tenkovi T-72 B.
Srpski tenkisti bi u Rusiju trebalo da stignu 19. jula, gde će obaviti poslednje pripreme pred takmičenje na poligonu „Alabino“.
Ekipa Vojske Srbije je na prošlogodišnjim Međunarodnim vojnim igrama u disciplini „Tenkovski biatlon“ osvojila šesto mesto, a najbolji plasman naši tenkisti su ostvarili 2015. godine, kada su osvojili treće mesto, zbog čega se smatraju jednim od favorita na tom takmičenju.
Na „Tenkovskom biatlonu“ će ove godine učestvovati 23 zemlje, a interesovanje za biatlon svake godine sve više raste.
Zanimljivo je da NATO zemlje uporno ignorišu pozive Rusije da se priključe Vojnim igrama, ali je popularnost i uspeh „Tenkovskog biatlona“ uticao na Zapad da napravi svoj „biatlon“, koji je održan na jednom od poligona Bundesvera, odnosno Oružanih snaga Nemačke. Na tom takmičenju je učestvovalo samo osam zemalja, među kojima je i Ukrajina, koja je osvojila poslednje mesto.
Rusija na to takmičenje nije pozvana, iako ruski tenkisti tradicionalno pobeđuju na „Tenkovskom biatlonu“ u svojoj zemlji.
Međunarodne vojne igre spadaju među najveća i najbolje organizovana vojno-sportska prvenstva na svetu. Koncept je svojevremeno osmislio ruski ministar odbrane Sergej Šojgu. Prve Igre su održane 2015. godine u Rusiji, a sada se „vojna olimpijada“ paralelno održava i u drugim zemljama.