Prethodno je ova kompanija u gornjoj zoni ležišta „Čukaru peki“ već utvrdila rezerve od blizu 900 hiljada tona bakra i skoro 70 tona zlata. Šta se zapravo krije pod zemljom u ovom delu Srbije, najrečitije govori podatak da je za proteklih 110 godina u Rudarsko-topioničarskom basenu „Bor“ iskopano oko pet miliona tona bakra i blizu 200 tona zlata.
Kanađani su, preliminarno, ustanovili da se na velikim dubinama ležišta „Čukaru peki“ nalaze rezerve od 1,7 milijardi tona rude. Po sadašnjim cenama, reč je o nalazištu vrednom više od 100 milijardi dolara.
„Nevsun“, koji u donjoj zoni ležišta „Čukaru peki“ ima ugovor o zajedničkom ulaganju sa američkom korporacijom „Friport Mekmoran“, nedavno je počeo sa izgradnjom istražnog niskopa, što predstavlja prvi korak ka otvaranju novog rudnika, čije se otvaranje očekuje 2022. godine.
„Donja zona je visoko među svetskim porfirskim naslagama tonažom i ocenom. Nastavićemo da radimo sa ’Friportom‘, kako bismo utvrdili sledeće korake za unapređenje donje zone“, rekao je izvršni direktor „Nevsuna“ Piter Kukielski.
Švedska kompanija „Lundin“ i kanadski „Euro sun“ ponudili su bordu direktora „Nevsuna“ 1,5 milijardi dolara za kupovinu te kompanije, koja, uz istražno pravo u Srbiji, poseduje i rudnik cinka „Biša“ u afričkoj „Eritreji“. Međutim, ta ponuda je odbijena, jer je ocenjeno da „odražava stratešku vrednost baze imovine ’Nevsuna‘“.
Blic