Komandant Kfora, italijanski general Salvatore Kuoči izjavio je da je potrebno mnogo toga uraditi da se kosovske bezbednosne snage transformišu u vojsku, navodeći da, kakav god taj dugotrajni proces bio, mora biti prihvatljiv za sve strane, uključujući manjine.
Kuoči je rekao da je formiranje vojske duga priča i nešto što se ne može ostvariti za jedan dan ili samo usvajanjem nacrta zakona.
Milovan Drecun, predsednik Odbora Skupštine Srbije za Kosovo i Metohiju, za Sputnjik kaže da izjava generala Kuočija predstavlja realno i trezveno sagledavanje situacije kada je reč o formiranju oružanih snaga u bilo kojoj zemlji.
Kuoči je, dodaje Drecun, apsolutno u pravu kada kaže da se vojska, da bi bila efikasna, ne može formirati za manje od decenije teškog rada.
„Sa druge strane, Kuoči se dotakao i ovog nepostojećeg političkog ambijenta za stvaranje takozvanih kosovskih oružanih snaga, a to znači da je potvrdio NATO stav da se očekuje da se i srpski politički predstavnici saglase sa formiranjem takve formacije i da se onda sprovedu propisane zakonske procedure. U protivnom, najavio je, a što je možda i korak napred u negativnom smislu, da bi NATO, ako nema te potrebne političke saglasnosti svih zajednica koje žive na Kosovu i Metohiji, onda možda mogao da revidira taj tvoj stav i da dozvoli Albancima da na neki drugi, zaobilazan način formiraju oružane snage, odnosno da izbegnu protivljenje srpskih predstavnika“, ocenjuje Drecun.
Na pitanje šta još Srbija može da uradi kako bi Prištini onemogućila da formira vojsku Kosova, Drecun kaže da naša zemlja treba da radi ono što je radila do sada, odnosno da se tome oštro protivi, ukazujući da bi to destabilizovalo položaj i bezbednost srpskog naroda na Kosmetu.
„Srbija treba da nastavi da ukazuje da bi to bila monoetnička struktura, bez obzira što Haradinaj pokušava da prikaže da možda ima nekih pojedinaca, Srba, zainteresovanih da budu u toj budućoj formaciji. Tamo Srbi sigurno neće masovno učestvovati i to će biti jednonacionalna struktura, ako bude napravljena. Takođe, proces normalizacije odnosa, ako bude nastavljen, može da se iskoristi da se Priština jednostavno natera da odustane od te namere, mada će to biti teško“, primećuje Drecun.
Međutim, možda bi u narednom periodu, ako bi došlo do dogovora u vezi sa konačnim statusom Kosmeta, situacija bila drugačija, dodaje naš sagovornik.
„Dakle, Srbija treba da nastavi da insistira na neprihvatljivosti formiranja bilo kakvih oružanih snaga, jer jedina oružana snaga koja tamo legalno može da bude jeste Kfor, po Rezoluciji 1244, i Srbija se drži tog stava“, zaključuje Drecun za Sputnjik.