Odgovarajući na pitanje zabrinutog građanina Rusije o trećem svetskom ratu, ruski lider je podsetio na Ajnštajnove reči.
„Ne znam kakvim oružjem će se voditi treći svetski rat, ali četvrti će se voditi motkama i kamenjem“, rekao je Putin.
Predsednik Rusije smatra da bi treći svetski rat značio kraj civilizacije i da se zato moraju obuzdati konflikti.
Putin je objasnio da dosad nije bilo globalnih sukoba, jer je u svetu među vodećim silama uspostavljen strateški paritet.
„Bez obzira koliko to zvučalo neprijatno, reći ću vam. Strah od međusobnog uništenja obuzdavao je i prisiljavao vojne sile da se međusobno poštuju“, naglasio je Putin i podsetio da će savremeni sistemi oružja koji se danas razvijaju u Rusiji održavati taj paritet.
Međutim, ruski predsednik je, tokom godišnje video-konferencije sa građanima Rusije, takođe upozorio da je izlazak SAD iz dogovora o protivraketnoj odbrani pokušaj da se naruši taj strateški paritet i pozvao je da se ponovo traže forme saradnje.
Ruski eksperti, komentarišući navode predsednika Rusije, govore da Amerika provocira sukobe u svetu, dok Rusija pokušava da održi mir.
„Vladimir Putin je potpuno i apsolutno u pravu — treći svetski rat bi doveo do kraja čovečanstva, a nuklearno oružje, koje imaju mnoge zemlje, moglo bi da dovede do kraja života na planeti. Mi vidimo da Rusija danas čini sve da zaustavi američke provokacije u Siriji, a takođe i kada je reč o situaciji sa Severnom Korejom. Putin govori o tome da je potrebno da vodeće svetske sile veoma pažljivo prilaze međunarodnim sukobima koji su u toku, da ne provociraju jedne druge na upotrebu sile i da ne navode se međusobno na iskušenje da se to nuklearno oružje upotrebi“, rekao je za Sputnjik ruski politikolog Maksim Žarov.
Analitičar je istakao da ta pozicija Rusije u svetu nailazi na veliko razumevanje, dok Amerikanci izazivaju konflikte.
„Rusija je danas centar otpora američkoj politici, koja, u stvari, vodi ka povećanju pretnji i izaziva opasnosti od izbijanja trećeg svetskog rata. Autoritet Vladimira Putina i Rusije u svetu je visok i ta politika koju vodi naša zemlja o odvraćanju Amerike koja raspiruje nova žarišta i sukobe, ili sirijski sukob pokušava da pretvori u sukob svetskih sila — nailazi na sve veće razumevanje u svetu. Vidimo da Kina i mnoge druge zemlje aktivno podržavaju Rusiju u ovom pitanju. Predsednik Putin je trenutno u poseti Kini i mislim da će sa kineskim rukovodstvom razgovarati o daljem razvoju te politike“, smatra Žarov.
Ruski eksperti ocenjuju da će uvođenje novog strateškog raketnog kompleksa pete generacije s interkontinentalnom balističkom raketom „Sarmat“ u rusko naoružanje suštinski učvrstiti potencijal strateških nuklearnih snaga Rusije i omogućiti da se održi paritet sa SAD.
Ruski predsednik je tokom „Direktne linije“ rekao da će nove rakete „Avangard“ i „Sarmat“ biti uvedene u rusko naoružanje 2019. i 2020. godine.
Putin je podsetio da je Rusija počela da razvija nove sisteme naoružanja odgovarajući na jednostrano istupanje SAD iz Sporazuma o protivraketnoj odbrani.
Raketni kompleks „Avangard“ već je u industrijskoj proizvodnji, a 2019. godine on će biti uveden u naoružanje ruske armije, dodao je Putin.
On je naglasio da je „Avangard“ apsolutno oružje današnjice i da su male šanse da će se u nekoj drugoj zemlji u narednim godinama pojaviti slični sistemi.
Putin je istakao da to nije celokupno novo naoružanje, a da će ostali novi primerci oružja, koji će osigurati dugoročni vojni paritet, biti predstavljeni kasnije.