Protesti su zakazani za 19 sati i 30 minuta po lokalnom vremenu, a tim povodom Ministarstvo spoljnih poslova Makedonije upozorilo je državljane te bivše jugoslovenske republike da izbegavaju putovanje u Grčku ili gradove u kojima će se protestovati radi mogućih rizika i eskalacije situacije.
Protesti će biti održani u čak 14 gradova na severu Grčke i osam drugih gradova širom zemlje.
Proteste organizuje „Komitet za borbu protiv grčkog karaktera Makedonije“, koji čine predstavnici opozicionih parlamentarnih i neparlamentarnih stranaka i nevladinih udruženja koja se protive da novo ime te države sadrži reč „Makedonija“.
Protesti su prijavljeni i biće održani u gradovima Peli, Kavali, Drami, Seresu, Kilkisu, Polikastru, Vodenu, Lerinu, Kosturu, Ptolemaidi, Kateriniju, Lagadasu i turističkom naselju Nei Moudaniji na Halkidikiju.
Prema grčkim medijima, nezavisno od protesta koje organizuje taj komitet, nezadovoljstvo će biti iskazano i u još osam drugih grčkih gradova.
U mnogim gradovima, prenose makedonski mediji, demonstracije su podržane od lokalnih vlasti, gradonačelnika i episkopa, a planiran je i organizovan prevoz do gradova i opština u kojima će protesti biti organizovani.
Grčki mediji pišu da će, ukoliko sporazum Atine i Skoplja o novom imenu ipak bude postignut, masovni protest biti održan i u centru Atine na dan ratifikacije tog dokumenta u Parlamentu Grčke.
Komentarišući proteste, portparol Vlade Grčke i ministar bez portfelja, u intervjuu Radiju 247, rekao da je Vlada priznaje neprikosnoveno pravo građana na okupljanje na kojem će iskazati svoje nezadovoljstvo, ali da pri tome treba da imaju u vidu da Grčka od 2008. ima svoj nacionalni plan.
Inače, dogovor Atine i Grčke o novom imenu Makedonije, koji su postigli šefovi diplomatija dveju zemalja, uz posredovanje specijalnog izaslanika UN Metju Nimica, još nije obelodanjen.
Njegovo predstavljanje javnosti najavljeno je nakon što sporazum usmeno potvrde premijeri Aleksis Cipras i Zoran Zaev, a kao tri moguće opcije koje su ostale u užem izboru su: Republika Severna Makedonija, Republika Gornja Makedonija i Republika Nova Makedonija.