Ruski i strani političari, naučnici, ugledni eksperti, biznismeni i investitori, pre svega, razgovaraju o ključnim pitanjima stanja svetske ekonomije i njenim perspektivama, kao i jačanju poverenja između poslovnih partnera, biznismena i države.
U okviru poslovnog dela programa učesnici razmatraju i uticaj novih tehnologija na sve sfere života, a posebna pažnja se posvećuje digitalizaciji i ljudskom kapitalu. Diskusije su fokusirane na korišćenje veštačke inteligencije u realnom sektoru ekonomije, genetskoj terapiji, naprednim tehnologijama u medicini, izgradnji digitalne infrastrukture i korišćenju tehnologija blokčejna u poslovanju i upravljanju.
Posetioci mogu da vide nove tehnološke inovacije, važne projekte, bespilotne letelice i da razgovaraju ili zaplešu sa robotima.
Na samom ulazu u paviljon izložena je maketa stadiona FK Zenit, na kome će se igrati utakmice predstojećeg Svetskog prvenstva u fudbalu. Mnogi ruski zvaničnici tvrde da je peterburški stadion „najbolja sportska arena“.
Jedna od devojaka na štandu Zenita — Darja — poželela nam je dobrodošlicu na srpskom jeziku. Kaže da je srpski sama učila, pomalo ga je, priznaje, i zaboravila, ali joj je velika želja da poseti našu zemlju.
Na štandu najstarije ruske banke „Zberbanke“, koja ove godine obeležava 175 godina postojanja, posetioce forume dočekuje robot Iva, koji gostima deli i pečatira knjige iz biblioteke te banke. Knjige koje se poklanjaju na forumu su izbor šefa tog finansijskog konglomerata Germana Grefa.
Tokom foruma uspostavljaju se kontakti, dogovaraju se poslovi i sklapaju sporazumi. Ruska državna korporacija „Rosteh“ je obelodanila da vrednost ugovora koji je potpisan sa Kinom još 2015. o kupovinu lovaca Su-35, iznosi oko 2,5 milijardi dolara.
Rusija je u poslednje dve godine već isporučila 14 aviona Su-35 kineskoj strani, a tokom ove godine biće isporučeno i preostalih 10.
Ruski „Vimpelkom“ i kineski „Huavej“ potpisali su u Peterburgu dvogodišnji ugovor o razvoju telekomunikacione infrastrukture petog pokoljenja u Rusiji. Mreža 5G je, kako objašnjavaju eksperti na forumu, čak 30 puta brža od 4G.
Dogovorena je i izgradnja fabrike za proizvodnju kartona i ambalaže u Tulskoj oblasti; još dva sporazuma predviđaju izgradnju farmaceutske proizvodnje u Serpuhovskom rejonu i fabriku borosilikatnog stakla u okrugu Pušino; potpisan je i sporazum o izgradnji proizvodnog ceha za preradu mesa u Kaširu, koji će otvoriti 500 radnih mesta. U Noginskom će biti izgrađen kompleks staklenika, koji će, kako se planira, davati 20 hiljada tona voća i povrća godišnje.
Novi sporazumi se na forumu potpisuju gotovo svakog časa, pa ako se po jutru dan poznaje — onda se već sada može oceniti da forum, koji će trajati još dva dana, protiče više nego uspešno.
Ruski ministar finansija Anton Siluanov, koji je glavni „pregovarač“ između vlasti i biznismena, izjavio je da vlada namerava da formira specijalni fond za infrastrukturne investicije. On se neće puniti prihodima od nafte i gasa, nego će novac stizati sa tržišta.
Siluanov je takođe najavio da bi Rusija mogla da pređe s dolara na evro u spoljnotrgovinskim obračunima. Istovremeno, on je naveo da Rusija već sada razvija plaćanja u nacionalnim valutama sa svojim trgovinskim partnerima.
Očekuje se da će se ruski predsednik Vladimir Putin do kraja dana sastati sa članovima međunarodnog ekspertskog saveta Ruskog fonda za direktne investicije i investitorima iz inostranstva, koji upravljaju kapitalom većim od 14 biliona dolara. Na taj sastanak pozvano je 40 investitora iz Katara, Kuvajta, Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata i drugih zemalja.
Ipak, centralni događaj foruma biće plenarno zasedanje, zakazano za petak, 25. maj, na kojem će, osim Putina, učestvovati predsednik Francuske Emanuel Makron, premijer Japana Šinzo Abe i šefica MMF-a Kristin Lagard.
Francuska delegacija je najbrojnija i u njoj je više od 200 privrednika. Kako je najavljeno, Putin i Makron će imati radni ručak, nakon čega će biti potpisan niz dokumenata, a na kraju će dva predsednika održati zajedničku konferenciju za novinare.
Putin će se na marginama Peterburškog foruma sastati i sa šefovima velikih stranih kompanija, uključujući i predstavnike Velike Britanije, SAD, Kine, Nemačke, Francuske i Japana. Rukovodioci kompanija kao što su „Simens“, „Šel“, „Boing“, „Nestle“, „Tojota“, „Volga“ razgovaraće sa Putinom o investicijama i izneće svoje predloge o pitanjima stvaranja visokotehnoloških proizvodnji u Rusiji.
Strani investitori su tokom prošle godine uložili sredstva u rekordan broj projekata na teritoriji Rusije — čak 238, što je 33 projekta više nego 2016.
Oni su finansirali prvenstveno razvoj novih proizvodnih kapaciteta — 202 takva projekta u Rusiji — a ne širenje postojećih.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik je najavio da će u petak, 25. maja, na Ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu razgovarati sa Putinom o daljoj saradnji ekonomije i opredeljenju Srpske da bude vojno neutralna i da u tome prati Srbiju, a takođe će biti reči i o američkom mešanju u izborni proces u BiH.
Srbiju na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu predstavljaju savetnik predsednika Aleksandra Vučića Dragutin Matanović, ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić, ministar za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović i državni sekretar Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine Bogdan Igić, koji će danas održati niz bilateralnih sastanaka.