„Snimci pretresa naših diplomatskih predstavništava u Americi, koji su obišli svet, potpuno su senzacionalni. Ja ništa slično nikada nisam videla — da se ’zakonske akcije‘, kako ih naziva Stejt department, sprovode na ovakav način. Tri žene opkole jednu kapiju, jedna od njih se popne na ogradu i preko nje prebacuje neku plavu prostirku, iza koje potom neki muškarac krišom nešto radi, i to prilično dugo — verujte da mi nikada ništa slično nećemo pokušati“, rekla je Zaharova. Ona je dodala da ruski zvaničnici i diplomate nemaju nameru da američkim diplomatskim objektima prilaze s bilo kakvim „plavim prostirkama“.
Podsetimo, predstavnici američkih vlasti u sredu su na silu upali u zatvorenu rezidenciju Generalnog konzulata Rusije u Sijetlu, u saveznoj državi Vašington.
Obijena je brava, a imanjem na kojem se nalazi rezidencija patrolira policija.
Amerikanci, naime, tvrde da zgrade u vlasništvu Rusije više nisu diplomatski objekti i da ne uživaju konzularnu zaštitu, jer tamo nema predstavnika ruskih vlasti, odnosno da je upad izvršen s punim pravom i da tu nema slučaja kršenja međunarodnih ugovora i sporazuma.
Međutim, bivši grčki ambasador pri Ujedinjenim nacijama Leonidas Krizantopulos u razgovoru za Sputnjik podseća da se u Ženevskoj konvenciji, u delu koji se bavi konzularnim pitanjima, jasno ističe kakve procedure važe kad je posredi zabrana povrede teritorije tuđih diplomatskih predstavništava.
„Taj međunarodni dokument veoma jasno propisuje da niko ne sme da upada u konzularno predstavništvo druge zemlje bez saglasnosti njenih vlasti. Država-domaćin, prema Stavu 3 Člana 31, ima posebnu obavezu da osigura bezbednost i danonoćno čuvanje konzularnih objekata, odnosno prostorija, od bilo kakvog upada ili nanošenja materijalne ili bilo kakve druge štete — a iz svega što smo videli u Sijetlu je jasno da upada jeste bilo, i to predstavlja direktno kršenje Člana 31, Stava 3 Ženevskog konzularnog ugovora“, kaže grčki diplomata.
Upitan da li pravila važe i u slučajevima kad je konzulat iz bilo kog razloga zatvoren, Krizantopulos za Sputnjik odgovara da se to podrazumeva.
„Oko toga nema nikakve dileme. Mislim da bi, pošto znamo da Sergej Lavrov ima odličan smisao za humor, bilo najbolje da mu predložimo da Rusija zbog ovoga što pre prijavi američke vlasti — američkim vlastima, to jest, da Moskva uloži formalnu žalbu američkoj policiji i prijavi one koji su upali u zgradu konzulata — za provalnu krađu“, kaže naš sagovornik.
Portparolka ruskog Ministarstva inostranih poslova Marija Zaharova je u obraćanju medijima podsetila i da je Rusija već uvela neophodne recipročne mere kao odgovor Vašingtonu, i dodala da Moskva privodi kraju i pripremu formalne tužbe protiv američkih vlasti zbog ugrožavanja ruske diplomatske imovine.
Upitan kakava bi bila reakcija vlasti SAD kad bi, recimo, Rusija pokušala po istom pravnom osnovu upadne u neki američki objekat na ruskoj teritoriji, kako bi njeni državni službenici mogli malo da „razgledaju okolo“, Leonidas Krizantopulos kaže da bi u Beloj kući „verovatno poludeli“.
„Ja bh samo podsetio Amerikance šta se desilo u Iranu, kada je zauzeta tamošnja američka ambasada. Morali su da idu na međunarodni sud i vode rasprave o tome ko je u pravu, ko kome šta duguje i ko će kome da plati odštetu. Problem današnjeg sveta, problem čitavog čovečanstva je to što se ništa više ne poštuje i ne primenjuje! Međunarodno pravo kao da više ne postoji, a najbolji primer za to su najnoviji događaji u Siriji, odnosno napadi Amerikanaca i njihovih saveznika na tu zemlju. Mislim da se na tom primeru najbolje vidi u kojoj je meri savremeno čovečanstvo postalo bolesno“, kaže Krizantopulos.
Kad ne bi postojao međunarodni diplomatski protokol, kaže Krizantopulos, mnoge zemlje bi verovatno oduševila mogućnost da „divljaju“ po tuđim konzulatima, odnosno da u njih upadaju bez ikakve kontrole.
Na pitanje kakav odgovor Rusije očekuje nakon događaja u Sijetlu, bivši šef grčke misije pri UN kaže da ne treba nikako zaboraviti da ovo nije prvi put da se ovako nešto dešava.
„Već smo imali gotovo isti slučaj u Los Anđelesu — nakon što je konzulat zatvoren, američke vlasti su upale u taj objekat. To je bio apsolutno protivzakonit potez. Prema pravilima, čak i kad s nekom državom prekinete diplomatske odnose — recimo, u slučaju rata — zemlja koja napusti određeni objekat poverava ga nekoj trećoj zemlji na čuvanje. Ovo što se sad dešava, način na koji se dešava, sve je to mimo zakona. Iskreno se nadam da će Rusija ostati pri stavu da ne želi da se sveti Amerikancima — jer, ako počnemo da se protivzakonitim potezima svetimo drugima za njihove protivzakonite poteze, upašćemo u vrzino kolo, i tome onda zaista neće biti kraja“, kaže Krizantopulos.
Podsetimo, ruski diplomatski objekti u Sijetlu zatvoreni su 2. aprila, na zahtev Bele kuće, a rok koji su Moskvi dale američke vlasti, da se do 24. aprila isprazne i sve konzularne rezidencije, Rusi su u potpunosti ispoštovali.
Paralelno sa zatvaranjem diplomatskih misija širom SAD, Amerikanci su proterali i 60 ruskih diplomata zbog navodnog slučaja trovanja dvostrukog agenta Sergeja Skripalja i njegove ćerke u Solsberiju — u znak solidarnosti američkih vlasti sa vlastima Velike Britanije.