Matvijenkova, koja u BiH boravi i sutra, kada će posetiti Banjaluku i govoriti u Narodnoj skupštini RS, obratila se bosanskohercegovačkim zastupnicima i poručila da njihova zemlja uvek može da računa na podršku Rusije kao garanta Dejtonskog sporazuma, kao i da BiH sama treba da odluči o svojoj politici.
„Rusija nikome ništa nije nametala i kategorično odbija mešanje u unutrašnje poslove drugih država“, kazala je Matvijenkova, koja predsedava Savetu Federacije.
Ona je u Sarajevu izjavila da u Moskvi „cene principijelno odbijanje BiH da se pridruži nelegitimnim i destruktivnim sankcijama protiv Rusije“.
Matvijenkova je istovremeno potvrdila da je produbljivanje veza s državama jugoistočne Evrope jedan od prioriteta ruske politike na evropskom tlu, ocenivši to kao veoma važan cilj u vremenima koja su, kako je istakla, komplikovana za mir i u kojima traje proces preuređenja svetskog poretka.
„Ovo je vrlo teško razdoblje u kom SAD i njihovi saveznici pokušavaju da upravljaju sudbinom sveta“, rekla je Matvijenkova uz konstataciju da se Rusija odlučno protivi takvoj politici zbog čega je, kako tumači, izvrgnuta nemilosrdnom propagandnom ratu.
„Šta god se dogodi, pokušavaju da optuže Rusiju i ne ustručavaju se od laži“, kazala je Matvijenkova, spominjući sukob s Britanijom oko „slučaja Skripalj“ i sporove o upotrebi hemijskog oružja u Siriji.
„Svi ti pokušaji su beskorisni, Rusija neće odustati od svog principijelnog stava jer ne možemo ponovo da dopustimo nezakonitu invaziju, poput one na Irak i Libiju, ili slučaj poput bombardiranja Jugoslavije“, istakla je Matvijenkova.
Komentarišući posebno stanje na Balkanu, Matvijenkova je rekla da Rusija daje poseban značaj održanju mira u toj regiji, ali je oštro kritikovala odluku Crne Gore da se pridruži NATO-u, rekavši da je takva odluka nedemokratska i još jedan primer potkopavanja sistema evropske sigurnosti.
„Isti opasni eksperiment sada pokušavaju da sprovedu i u Makedoniji“, dodala je ona.
U odnosu na samu BiH, kazala je da Dejton predstavlja „alfu i omegu“ njenog funkcionisanja i očuvanja načela ravnopravnosti tri naroda i široke autonomije dva entiteta.
„To treba da ostane netaknuto“, poručila je Matvijenkova, dodajući da Rusija ne vidi nikakvu potrebu za preuređenjem Dejtonskog sporazuma, posebno ne na osnovu inicijativa koje dolaze van BiH.
Potvrdila je i kako se Moskva zalaže za što brže zatvaranje Kancelarije visokog predstavnika (OHR) u BiH, a protivi se politici koja od BiH traži da se opredeli između Evropske unije i Rusije.