Bundesver i oružane snage drugih država NATO-a predviđaju ozbiljna ograničenja svojih borbenih mogućnosti zbog te odluke. Ranije su transportni avioni tokom više od decenije prevozili veći deo vojne tehnike u zone konflikta, uključujući teška samohodna oružja, tenkove, transportne i vojne helikoptere u Mali i Avganistan, navodi se u članku nemačkog lista.
Vojna avijacija Nemačke nema strateške transportne avione koji mogu da prevoze takav teret. Čak ni novi A400M koji su počeli da se koriste nisu predviđeni za prevoz tereta velikih dimenzija.
Na kraju je NATO zaključio sporazum sa rusko-ukrajinskom kompanijom „Ruslan“ i od tada se na aerodromu u Lajpcigu stalno nalaze dva „Antonova“ spremna za poletanje. Nakon nastalih problema između Rusije i Ukrajine zaključen je novi sporazum sa svakom od kompanija posebno. Na kraju je ruska firma ponudila NATO-u 12 transportnih aviona, a ukrajinska samo sedam.
Ako avio-kompanija „Volga-Dnjepar“ ne produži dogovor sa Alijansom, NATO, uključujući Bundesver, od naredne godine će morati da traži novi transport za svoj teški teret, piše list. U Nemačkoj smatraju da je to odgovor Rusije na sankcije EU i SAD.
List navodi reči predstavnika nemačke partije Zelenih Tobijasa Lindnera, koji kaže da je strateška transportna avijacija „ahilova peta NATO-a“. Sada je potreban plan B kako bi postojala mogućnost prevoza vojne tehnike, piše „Frankfurter algemajne cajtung“.